Költözni nem a legjobb szórakozás. Ezek lesznek életünk legidegőrlőbb napjai, amiknek a végén még csak nem is mehetünk haza a szép lakásunkba kipihenni mindent, mert ott még csak dobozhegyek várnak ránk.

A költözésedben ugyan nem tudok segíteni, mert túl pici a bicepszem, de -mint életében már gólyákat megszégyenítő mennyiségben költöző mókus- megosztok veled néhány jó tanácsot, amiket, jó ha elraktározol (még ha nem is most aktuális), mert tényleg csak akkor jut eszébe az embernek, amikor már belefut. Nekem már mind megvolt! – írja a Jószaki.

1. hiba – Dobozokat vásárolunk.

Az egyértelmű. hogy dobozra szükség van, de nem olyan olcsó móka ez. Komoly vagyon, pláne ha annyi cuccal rendelkezel, mint én. Első költözésnél még én is elamatőrködtem, mára viszont már tudom, hogy ezért egy fillért sem éri meg adni, hiszen egyébként is csak pár napig használjuk.

Honnan szerezz dobozt, ami pénzbe sem kerül?

Irány a bolt! De ne pénzért vegyél (úgy bárki tud), hanem kérj! A legtöbb áruházban, de kis boltokban is rengeteg göngyöleg halmozódik fel. Vedd elő a legsegítőkészebb és egyben segítségre szoruló nézésedet és mondd, hogy pont az ő dobozaik menthetik meg a költözésed!

Van, ahol azonnal visszautasítást fogsz kapni (Ne is kérdezd, miért. Felesleges.), és van, ahol örülni fognak, hogy megszabadítod őket az elszállítást igénylő dobozoktól. Ha pedig olyan jó fejek, hogy még válogathatsz is, akkor ezt a 2 szempontot vedd figyelembe:

  • lehetőleg egységes dobozok legyenek, ez pakolásnál hatalmas előny
  • ne legyen túl nagy, mert megpakolva megemelhetetlen lesz és ne legyen túl kicsi se, mert sokszor kell majd fordulni, ráadásul a legtöbb kicsi alig bír valamit

Nekem a banánosdoboz vált be a leginkább. Tényleg így hívják (nem véletlen, mert a legtöbb esetben banánt szállítanak benne), úgyhogy bátran így hivatkozz rá és kérj határozottan ezt, hátha van nekik.

A látszat ellenére erős és remekül kézre esik (mindnek alapból lukak vannak az oldalán, hogy kényelmesen megemelhesd), illetve jól tornyozható.

Arra figyelj, hogy ne pakold túl, tehát csak annyi cucc legyen benne, hogy a következő dobozt rárakhasd! Simán elbírják egymást nagy mennyiségben is (nekem a raktárban legalább 6-8 egymáson fekszik). Hátrányuk, hogy a banánosdobozoknak alul lukasak, ezért a doboz közepére nem ildomos nagyon nagy súlyt rakni, szóval a márvány mókusszobrot oldalra pakold! Ha olyat kapsz a boltból, aminek az alján nincs védőlap a lukon, akkor egy (számodra másra úgysem használható) kartondobozból vágj ki egy oda illeszkedő lapot és azt rakd alulra, pakolás előtt.

Persze, ha nagyon nincs időd ennyi egységes banánosdobozt felkutatnod és kikönyörögnöd, akkor még mindig

  • kérhetsz kölcsön a barátoktól (de kizárt, hogy azok egyenméretek lesznek, úgyhogy kevésbé ajánlom),
  • vehetsz innen-onnan (könnyű elcsábulni, mert már mintásak is vannak és az áruk 1 db-ra van kiírva, amitől nem ijedsz meg, pedig kellene), vagy akár már
  • bérelhetsz is (éljen a XXI. század).

2. hiba – Nem számolunk a parkolással.

Amikor olyan helyre költöztem, ahol volt parkolóautomata, akkor a gatyámat is be kellett dobni. Most trivinek tűnik, de én egyáltalán nem gondoltam rá! Ráadásul mindezt 4 óránként. Egy ilyen parkolóautomata meg szépen meg tudja vámolni az embert, persze autónként.

Ma már odafigyelek, hogy olyan esetben, ha fizetős a parkolás, akkor megpróbálok olyan időben költözni, amikor ingyenes. Például hétvégén. Ha pedig nem tudom máshogy megoldani, szigorúan felírom a “költözés költségei”-hez!

3. hiba – Nem mérjük le a liftet, lépcsőt!

Jó esetben van lift, és akkor az évszázadokkal lerövidíti a költözést. Rossz esetben lift nélkül kell megoldani. Ám nincs is annál rosszabb, ha az ember lifttel számol, de a helyszínen derül ki, hogy nem férsz be. Az egyik lakásunkhoz tartozó liftbe pl. már a fotelt sem tudtuk betuszkolni. Ekkor jön -gyors anyázás és fejet falba verés után- a lépcső!

Nálam a szekrények voltak az örök kérdés, amik ugyan szétszedhetőek, de ha beférnek a liftbe, akkor minek?! Hát nem fértek be és ez persze a butaságomnak köszönhetően csak ott, a lépcsőházban derült ki. A szűk folyosó meg nem a legvarázslatosabb hely az imbuszkulcsos szenvedéshez. És huzat is van!

Ma már tudom, hogy liftet, liftajtót és még lépcsőfordulót is centizni kell, hogy ne érjen meglepetés!

 

A cikk folytatásához kattints ide!