Az utóbbi egy-két napban megint több ezer bevándorlót mentettek ki és hoztak át Európába a civil szervezetek hajói a Földközi-tengeren. Annak ellenére folytatódik ez a gyakorlat, hogy most már egyre többen azt mondják – szakértők, rendőrök és politikusok is -, hogy összejátszanak az embercsempészekkel a civilek. Friss fejlemény, hogy olasz segítséggel bevándorló-tábort építhet az ENSZ Líbiában.

731 migránssal a fedélzetén futott be Reggio Calabira kikötőjébe vasárnap reggel az Aquarius, egy civil szervezet mentőhajója. Még szombaton gyűjtötték be a fekte-afrikaiakat líbia partjai közlében. Az Aquarius mellett több másik hajó is részt vett az akcióban – egyetlen nap alatt több, mint 3100 bevándorlót vittek ki az olasz partokra.

A csempészbandák azt ígérik az útnak indulóknak, hogy elég egy pár órát eltölteni a csónakban, aztán jönnek a civil szervezetek hajói, és kimentik őket, ami rendszerint így is történik. A csempészek ugyanis igyekeznek biztosra menni. Fenyjelzésekkel jelzik pozíciójukat, így kommunikálnak a civil szervezetek hajóival.

Nem tudunk mit tenni, rendszeresen járőrözünk – mondta a a parti őrség parancsnoka. A líbiaiak állítják: az NGO-k a nemzetközi szerződéseket megsértve belépnek a líbiai parti vizekre, így nehezítve a líbiai határvédelem munkáját.

Az olasz külügyminiszter jelentős összegeket ígért Tripoliban a parti őrség megerősítésére, sőt 10 millió eurót ajánlott egy líbiai migránstábor felállítására is, ahol még indulás előtt dönthetne az ENSZ menekültügyi ügynöksége arról, hogy megkapják-e a migránsok a menekültstátuszt.

Az unió és különösen Olaszország álláspontja alapvetően változott meg Líbiával kapcsolatban. Egy éve még úgy érezték, ki kell várni a líbiai rendezést ahhoz, hogy bárkit visszaküldhessnek oda. A rendezés azóta beláthatatlan távolságba tolódott – a migránsok száma viszont drámaian nőtt. Olaszországban pedig komoly nyomás alá került a kormány, hogy tegyen valamit.

Ez az üzletág ma Olaszországban már legalább olyan jövedelmező, mint a drogcsempészet – mondta Camerlo Zuccaro cataniai ügyész, aki állítja: bizonyítékokat szerzett arról, hogy egyes mentéssel foglalkozó NGO-k közvetlen kapcsolatban vannak a líbiai csempészbandákkal.

Zuccaro kijelentései nyomán az olasz ellenék nyomására már a szentáus védelmi bizottsága is vizsgálatba kezdett, amelyen elhangzott: mivel a civil szervzetek közt vannak, amelyek nem emberbaráti célokat követknek, mindenképpen meg kell vizsgálni, kik hogyan és miért hozták létre őket, és honnan szerzik jövedelmüket.

Embercsempészekkel működhetnek együtt bizonyos NGO-k

M1