Börtönbe kell vonulnia a természetgyógyásznak, aki felelős egy másfél éves agárdi kisgyermek haláláért – így döntött a „fényevő-perben” a másodfokú bíróság. De ki ez az M. Bertalan, és hogyan működhetett gyógyítóként? Megismétlődhet-e hasonló eset?
A Ripost kiderítette: egy elavult, húsz évvel ezelőtti szabályozás alapján működnek a természetgyógyászok, minden kontroll nélkül: több ezer olyan szélhámos lehet, aki mindenféle képesítés nélkül rendel, „gyógyít” és becsapja az embereket.
Éppen négy éve egy másfél éves agárdi kisfiúnak azért kellett meghalnia, mert a szülei és nagyszülei úgy vélték, anyatejen és biogyümölcsön kívül másra nincs szüksége. Az esetről, az azt követő eljárásról és végül a jogerős ítéletről a Ripost is beszámolt: a szülők és nagyszülők hosszú évekre börtönbe kerültek.
A varázsvesszős embert is lecsukják
Múlt héten végre a Fővárosi Ítélőtábla kimondta: rajtuk kívül az is felelős a gyermek haláláért, aki varázsvesszővel, kézrátétellel próbált javítani a kicsi állapotán, ahelyett, hogy orvoshoz juttatta volna.
M. Bertalannak a döntés értelmében legalább két évig rács mögött kell élnie(hároméves börtönbüntetése harmadolható jó magaviselet esetén), és soha többé nem dolgozhat természetgyógyászként. De hogyan működhetett eddig?
Húszéves, elavult törvény alapján működnek
A Ripost megtudta: M. Bertalan az 1990-es évek elején még hivatásos katonaként szolgált. Az elsők között szerzett bioenergetikus szakképesítést, miután 1997-ben megszületett a természetgyógyászatról szóló törvény. Abban az időben egyszerű volt ilyen papírhoz jutni. Hirdetése ma is elérhető a hetedik kerületi ittlakunk.hu oldalon, noha az agárdi esetet követően feladta fővárosi praxisát. De honnan tudhatjuk, hogy valaki rendelkezik-e a szükséges tudással?
Elképesztő dolgokra jöttünk rá: senki sem ellenőrzi a természetgyógyászokat!
Mint azt a Természetgyógyászok Szövetségétől megtudtuk, M. Bertalan nem volt tagja a szervezetnek. Ez egyébként nem is feltétel, hiszen ez nem egy szakmai kamara, a tagság nem jogosít semmire, és minőségi garanciát sem jelent. Korábban a természetgyógyászok a GYEMSZI Egészségügyi Szakképző és Továbbképző Intézetnél (ETI) tettek vizsgát, honlapjukon van is egy Természetgyógyász szakértői szaknévsor, melyben M. Bertalan nem szerepel.
Mint a Ripost kiderítette: ez egy elavult lista, semmiféle támpontot nem ad annak, aki szeretne meggyőződni róla, hogy képzett szakemberrel van-e dolga. Bárki állíthatja magáról, hogy tud gyógyítani!
Forrás: Ripost