Egy olyan ország adhatja meg az EU-nak a kegyelemdöfést, amelyre talán a brüsszeli vezérkar nem is számított: Írország.
Az íreket mélyen megsebezte – érzelmileg és gazdaságilag is –, hogy pénzügyi válságuk idején az EU rájuk kényszerített egy „mérgező banki adósságot”, aztán gyakorlatilag karanténba zárta őket. Emellett a szuper állam növekedését és a szuverenitás elvesztését is egyre rosszabbul viselik, és sok kritika éri Brüsszel átláthatatlan, bürokratikus döntéshozatali folyamatát is.
Mindezek oda vezethetik Írországot, hogy szomszédját követve végrehajtja az „Irexitet”, azaz az ír uniós kilépést – állítja egy dublini kutatócsoport. A Hibernia Forum egyik alapítója, Keith Redmond szerint az országban egyre nő a kilépéspártiak csoportja, és ha népszavazásra kerülne a sor, az EU tagsága tovább fogyatkozna.
Ezt viszont feltételezéseik szerint már Brüsszel sem tudná elviselni. Az EU-s tisztviselők jelentős része most azért küzd, hogy az olyan, kilépést emlegető államokat, mint Franciaország vagy Hollandia az unió keretein belül tartsa – Írországgal viszont senki sem foglalkozott. Két gyors tagvesztés azonban végleg kétségbe vonná, hogy érdemes-e életben tartani az Európai Uniót, ha egyszer mindenki menekülne belőle…
Forrás: Ripost