Hat szempont alapján dönt a rendőrség a fix vagy mobil traffipaxok kihelyezéséről, de nincs lokális baleseti statisztikájuk.
Kiderült a szupertraffipaxok titka: megtudta a Napi.hu, hogy mi alapján döntenek egy fix vagy egy mobil traffipax kihelyezéséről.
Mielőtt kijelölné az Országos Rendőr-Főkapitányság a mobil vagy fix sebességmérő pont helyét, hosszú elemezést végeznek, mely során hat szempontot vesznek figyelmébe.
Egy rendõr új mérõmûszerrel dolgozik egy komplex közúti ellenõrzõ ponton Budapesten, a XII. kerületi Alkotás úton 2015. február 4-én. Új közlekedési ellenõrzési rendszert tesztel a rendõrség februárban, az elsõ 160 változtatható helyû kamerát már kiosztották a megyei rendõr-fõkapitányságoknak, további mintegy 130 fix kamerát pedig az év végéig telepítenek.
MTI Fotó: Kovács Tamás
A szempontok a következők:
• az adott megye úthálózatának hossza, összetétele,
• a forgalomszámlálási adatok, a forgalom összetétele,
• a személyi sérüléses közúti közlekedési balesetek száma, súlyossága,
• a balesetek jellemző okai,
• a fix telepítésű eszközök lehetséges helyszíneinek felmérése, prioritási sorrend felállítása,
• és a megvalósíthatóság szempontjai (finanszírozhatóság, áramellátás, adatátviteli lehetőségek).
A budapesti Nagykõrösi úton telepített Véda közúti intelligens kamerának nevezett új fix traffipaxok 2016. április 4-én. Az új kamerák, amelyek április 5-én reggeltõl fognak mûködni, sebességmérés mellett – a többi között – forgalomszámlálásra és többféle szabályszegés felismerésére, dokumentálására is alkalmasak. A rendszer 160 mobil sebességmérõt, valamint az ország egész területén 365 fixtelepítésû komplex közlekedésellenõrzõ pontot (KKEP) foglal magában, 134 útszakaszon.
MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
A portál azért volt kíváncsi rá, mi alapján kerülnek ki a sebességmérők, mert tavaly több olyan baleset történt itthon a közutakon, amiben személyi sérülés is történt, mint 2015-ben.
Egész pontosan arra kérdeztek rá, rendelkezik-e a rendőrség lokális baleseti statisztikákkal, vagyis azon útszakaszok adataival, ahová fix mérőt telepítettek.
Ahhoz, hogy pontos képet kapjanak a berendezések hasznosságáról ez elengedhetetlen lenne – írja a Napi.hu.
A rendőrség válasza alapján kiderült, ilyen adatokat nem gyűjtenek, mert azzal túl sok plusz munka lenne.
Azt írták a portálnak: „a területi egységekre, a legnagyobb bírságra, a legnagyobb sebességre stb. vonatkozó adatszolgáltatás csak az ügyek egyenkénti vizsgálatával lenne lehetséges, ez pedig az alaptevékenységek ellátásához szükséges munkaerő aránytalan mértékű igénybevételével járna”.