..nem csak aranyat lel, de egészségesebb is lesz, főleg ha idejében lefeküdt aludni. Egy friss kutatás állítása szerint ugyanis számos egészségügyi kockázatnak tesszük ki a szervezetünket azzal, ha későn bújunk ágyba.
Nem csak cukorbetegséget, de megnövekedett úszógumikat is szerezhetünk, ha nem oltjuk le idejében a villanyt, figyelmeztetnek a szakemberek.
A kutatók 1620 középkorú embert kérdeztek ki az alvásciklusaikról, egészségükről, szokásaikról, és az alvásuk minőségéről. A 47-59 év közötti résztvevők válaszaiból, illetve a tőlük vett vérmintákból kiderült, hogy azok, akik éjszaka sokáig fent vannak, sokkal inkább ki vannak téve a kettes típusú cukorbetegség kockázatának, mint korán ágyba bújó társaik.
Az éjszakai baglyok nem csak 1,7-szer nagyobb eséllyel lettek diabéteszesek, de magasabb volt a vérnyomásuk, a vércukruk, több zsír volt a hasukon és a koleszterin szintjük sem volt megfelelő.
A kutatás során a szakemberek azt is figyelembe vették, hogy az egyének mennyi időt töltöttek alvással. Ebből az is kiderült, hogy sokkal egészségtelenebb későn lefeküdni, mint időben ágyba bújni, és hajnalok hajnalán felkelni.
Ha mással nem is tudjuk rávenni magunkat a korai villanyoltásra, csak jusson eszünkbe, vészes gyorsasággal közeledik a fürdőruha szezon, a késői fekvés pedig, mint láttuk, bizonyítottan megnöveli a hasi zsírpárnákat.
A kutatók nem tudták egészen pontosan megmagyarázni, mi is okozhatja a késői fekvés negatív hatásait. A lehetséges okok között szerepel, hogy azok, akik szeretnek sokáig fennmaradni, nagyobb valószínűséggel választják sok más területen is az egészségtelenebb megoldásokat. Szívesen csemegéznek például késő este a tévé előtt, isznak, dohányoznak, és kevesebbet mozognak.
(forrás: Marmalade, Kép: modernman)