forrás: M1

Utcai tüntetéseket és hangos politikai vitát váltott ki a román kormány közkegyelmi rendeletének terve. A kabinet azt tervezi, hogy szabadon engedik az öt évet meg nem haladó szabadságvesztéssel sújtott elítéltek egy részét. Az ellenzék szerint a kormány így mentené meg saját korrupt politikusait. Közben a román államfő bejelentette: népszavazást kezdeményez a büntető törvénykezés módosításáról.

Klaus Iohannis román államfő hétfőn este jelentette be, hogy népszavazást kezdeményez és kedd reggel már meg is tette az első hivatalos lépést, ugyanis levélben értesítette a parlament két házát a népszavazás előkészítésének beindításáról. Ebben a levélben az áll, hogy a referendum során a lakosságnak egyfelől a korrupciós ellenes harc folytatásáról, másfelől a köztisztviselők feddhetetlenségi követelményéről kell majd véleményt nyilvánítaniuk.

Áll a bál Romániában
Kormányellenes tüntetők Bukarest belvárosában 2017. január 22-én.Országszerte tüntetők ezrei vonultak utcára Románia nagyvárosaiban a szociálliberális kormány közkegyelmi tervezete és a büntetőtörvénykönyv módosítása ellen tiltakozva. (MTI/EPA/Robert Ghement)

Zajlik a vita 

Az államfő ugyanis úgy vélte, hogy nagy érdeklődés övezi ezeket a kérdéseket, miután több tízezren tüntettek vasárnap a büntető törvénykönyv módosítása és a közkegyelmi tervezet ellen.

Szerinte szükség van a referendumra, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a decemberi parlamenti választások győztese jelenleg nem a választási ígéretek beváltásán dolgozik, hanem azon, hogy ezekkel a tervezetekkel megakadályozza a korrupt politikusok felelősségre vonását.

Romániában egyébként napok óta tart a politikai vita. A koalíciós pártok támadják az államfő bejelentését, mert szerintük Klaus Iohannis célja a referendummal, hogy feszültséget okozzon, és ezzel a megcsappant népszerűségét visszaállíthassa.

A román sajtó számításai szerint leghamarabb március 26-án kerülhet sor a népszavazásra. A referendum akkor lehet érvényes, ha a szavazásra jogosultak 30 százaléka az urnákhoz járul.

Még nem döntött az RMDSZ

Amíg nincs meg a referendum kérdése, addig lehetetlen megmondani, hogy az RMDSZ támogatja-e azt, vagy nem – ezt mondta Tánczos Barna az RMDSZ szenátora. „Ha az a kérdés, hogy támogatja-e az RMDSZ a korrupció elleni harcot, akkor igen a válasz, támogatjuk” – tette hozzá.

A Btk. módosításáról Tánczos Barna elmondta, hogy azt módosítani kell, már csak azért is, mert Románia börtöneiben több mint 27 ezer ember ül, miközben a kapacitás 19 ezer fő, azaz 150 százalékos a túlterheltség.

„Ma Romániának erre megoldást kell találnia, lehet, hogy közkegyelemmel, de lehet, hogy más büntetés-végrehajtási formákkal, mint például házi őrizettel vagy egyéb lehetőségekkel” – fogalmazott.