2015 05 13 052032
Forrás: Helyi Híradók | 2015. 05. 12. 17:16:39

Áfacsalás gyanúja miatt kezdeményezte a tej terméktanács az ágazat működésének ellenőrzését. A szakértők szerint a visszaélés elsősorban a gyanúsan olcsó külföldi tejek esetében fordul elő. Egyébként már nemcsak a nyomott áron érkező import tejtöbblet, hanem a hamis, gyakran tejporból előállított tejtermékek is veszélyeztetik a hazai piacot.

Tejágazati ellenőrzést rendelt el az országos főállatorvos a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanácstól érkező bejelentések alapján, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal és a megyei kormányhivatalok élelmiszerbiztonsági szakemberei elsősorban az alacsony áron értékesített import fogyasztói tejeket és tejtermékeket vizsgálják – közölte a Földművelésügyi Minisztérium.

Mélykuti Tibor, a tejágazati szereplőket tömörítő Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke a Helyi Híradó megkeresésre elmondta: konkrét értesüléseik vannak arról, hogy a szlovák és cseh tejtermékek egy részének behozatalakor gyakran áfacsalást követnek el.

Problémát okoz a túltermelés is

A csalók megjelenése azonban csak az egyik gondja a hazai gazdáknak. Az egész Európára jellemző tejtúltermelés érzékenyen érinti a magyar termelőket is. „A kora tavaszi időszak évről évre jellemzően a tej-termelési ciklus teteje, az idei felvásárlási árak azonban 20 százalékkal estek az egy évvel korábbihoz képest. Ez az összeg már az önköltség alatt van, ezért sokan végleg felhagytak a termeléssel ” – magyarázta Mélykúti Tibor.

A hazai tejpiac kilátásairól a szervezet elnöke elmondta, hogy a magyar alapanyag-tejet egész Európában kiváló minőségűnek tartják. Jelentős például az Olaszországi export, mivel az ottani feldolgozók elsősorban a minőséget keresik. A szakember megjegyezte: ez is lehet a mentőöve a magyar tejágazatnak, ugyanakkor a hazai értékesítést segítené a kereskedők és fogyasztók pozitív hozzáállása is.

Nyomott áron érkezik hozzánk az osztrák felesleg

Ausztriából rendkívül nyomott áron érkezik hazánkba az ottani tejtöbblet, a magyar vásárlók többsége pedig árérzékeny, így sok esetben inkább az olcsóbb terméket veszik le a boltok polcairól. Ezzel ellehetetlenítik a hazai tejágazatot, miközben az osztrák kereskedők szóba sem állnak a külföldi termelőkkel és feldolgozókkal. A képlet Szlovákiában és Csehországban is hasonló – jegyezte meg Mélykuti Tibor.

A szövetség elnöke hozzátette: többek között azért tartották fontosnak az ellenőrzés kezdeményezését, mert úgy sejtik: a külföldi tej árképzésében nagy szerepe lehet az egyre csökkenő tejpor-áraknak. A szervezet elnöke elképzelhetőnek tartja, hogy a hazánkba érkező tej egy részét inkább ilyen alapanyagokból állítják elő.

Mélykuti Tibor hangsúlyozta, hogy a megbízható minőséget hosszú távon is képesek biztosítani a hazai termelők. Mint mondta, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács célja az, hogy elsősorban hazai, ellenőrzött alapanyagokból készült tejtermékek kerüljenek a fogyasztók asztalára. Hozzátette: a magyar tejtermelés jövőjét a kiskereskedelmi láncok és termelők stratégiai kapcsolata jelentheti.