1964. április 11-én nyitották meg az Emlékszobát, a Petőfi Irodalmi Múzeum által létrehozott állandó kiállítást azon a 33 m2-es lakásban, ahol József Attila született. A megnyitót Kassák Lajos és dr. Bojtor György a IX. kerületi Tanács VB. elnöke tartotta. A kezdetleges installációkkal kialakított kiállítást 1975-ben újította fel a Petőfi Irodalmi Múzeum, és a költő születésének 70. évfordulóján, április 11-én adták át. Az ünnepségen Juhász Ferenc költő és Major Tamás színművész szerepelt. Az újabb felújításra 1995-ben került sor, amikor József Attila születésének 90. évfordulóját ünnepeltük. 1995. április 11-én Faludy György költő tartott megemlékezést több száz érdeklődő előtt.
A legutóbbi felújítás, valamint a kiállítás kibővítése 2002. április 11-én, az Olvasás Éve alkalmából történt. Az új kiállítást Rockenbauer Zoltán NKÖM miniszter nyitotta meg ünnepi beszédével, melyet Bán János színművész szavalata követett.
A hagyományos április 11-i koszorúzás mellett immár József Attila halálának napjáról is megemlékezünk. Ezt az ünnepet Gyertyagyújtásnak neveztük el, s elsőként 2002. december 3-án, a költő halálának 65. évfordulóján rendeztük meg, azóta minden évben megtartjuk.
A 2003-as évben, a Költészet Napját követő héten 10 alkalommal szerveztünk rendhagyó irodalomórát érettségiző ferencvárosi diákok számára a Magyar Tanárok Egyesületének szakképzett pedagógus előadóival. 2004-ben a Költészet Hava címmel egyhónapos rendezvénysorozatot indítunk, melyben folytatnánk az érettségire felkészítő, rendhagyó irodalomórákat a múzeumban, immár nemcsak ferencvárosi, hanem fővárosi szinten kínálva a lehetőséget az érdeklődőknek. Valamint tervezzük még irodalmi estek, diákírók-diákköltők találkozójának szervezését, a József Attila Társasággal és a Medáliák Kulturális Egyesülettel közösen. Célunk József Attila életművének, költészetének és nem utolsó sorban korának minél szélesebb körben való megismertetése, az érdeklődés felkeltése az irodalom, a magyar irodalom iránt.
Az Emlékhely három kiállító teremből áll; az első kettő József Attila életrajzát vonultatja fel családi portrék bemutatásával, valamint részletek olvashatók a Curriculum Vitae-ből. A harmadik terem a költő műveit mutatja be megjelenési sorrendben a pályatársak és szerelmek arcképcsarnoka mellett. A fali fejhallgatókban a legismertebb versek hangzanak el, Bán János előadásában. Ezen kívül a látogatók rendelkezésére áll egy computer, amely a legfontosabb életrajzi dátumokon kívül helytörténeti részt is tartalmaz. Ennek az értékes fotó- és szöveganyagnak a segítségével feltárul előttünk a XIX. sz. végi Ferencváros mindennapi élete, nevezetességei. Az adatállomány különlegessége, hogy jelentős részét másutt nem publikálták.
Cím: IX ker.Gát utca 3.
Tel: +36 (1) 216-6127
E-mail: [email protected]
Web: www,museum.hu