orrás: hirado.hu/MTI
Nem született Magyarország érdekeivel ellentétes döntés a kvóta kérdésében, közölte a magyar kormányfő. Mint elmondta: Ukrajna ügyében zöld utat kapott a vízummentesség, ez ügyben már az Európai Bizottság térfelén pattog a labda, és nem született döntés az orosz szankciók ügyében sem – tette hozzá. Egy kérdésre válaszolva elmondta: reméli, hogy az amerikai külügyminisztérium rosszallása a Népszabadság kapcsán eljutott a médiatulajdonosokhoz.
Sikerült megakadályozni a kötelező betelepítési kvóták elfogadását, az uniós csúcson nem született Magyarország érdekeivel ellentétes döntés – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Brüsszelben az Európai Unió állam- illetve kormányfőinek tanácskozása után.
A kormányfő sajtóértekezletén tudatta: általában véve is szerette volna levetetni azt a kérdést a napirendről, mert megítélése szerint erről soha nem lesz konszenzus a tagállamok között, ezért nincs értelme napirenden tartani. Mint mondta: ezt nem sikerült elérni, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke világossá tette, hogy a bizottság nem vonja vissza a javaslatot, így patthelyzet alakult ki.
Ennek feloldásához Szlovákia segítségét kérte Orbán Viktor. A kialakult helyzetről úgy fogalmazott: kicselezték az Európai Tanácsot, mivel a kvóta jogalkotási folyamatában háttérbe szorult.
„Mi szolidárisak vagyunk”
Orbán Viktor “kültelki trükknek” nevezte a nemzetállamok kijátszását, aminek szerinte hosszabb távon több a kára, mint a haszna, ráadásul az Európai Bizottság csapta be a tagállamokat, amelyben a szerződések őreként a leginkább bíznak.
Kijelentette: elutasítjuk azoknak a tagállamoknak az érvelését, hogy Magyarország nem szolidáris, amikor elutasítja a menekültek befogadását. Hangoztatta: vannak tagországok, amelyek nem védik kellően a határaikat, pedig azok uniós határok is.
“Ők nem szolidárisak az Európai Unió többi államával, mi azok vagyunk” – szögezte le.
Orbán Viktor kijelentette, hogy Magyarország a szolidaritás részének tekinti azt a pénzt és energiát, amelyet a határok védelmére fordít. Elmondta, a szolidaritásról tartott vita során Magyarország határozottan képviselt álláspontja az, hogy az unió tekintse a szolidaritás részének a határvédelem is, azt szolidáris magatartásként fogadják el.
Ezzel ugyanis “nemcsak Magyarország érdekeit védjük, hanem mindenkit, aki mögöttünk van” – tette hozzá.
Schengen: még nem időszerű
Schengen visszaállítása csak a menekültkérdés megoldása után lehet. A magyar álláspontot ismertetve Orbán Viktor kijelentette: egy kérdést tartunk ezzel kapcsolatban fontosnak: nem csak a közös határőrizeti rendszert felállítását kell sürgetni, hanem annak betartatását.
Nem lesznek egyelőre határon kívüli hotspotok
Másik magyar javaslat volt, hogy menekülttáborokat az unión kívül hozzanak létre, hogy a gazdasági bevándorlókat és az igaz menekülteket különválasszuk. Erről sem hoztunk döntést – közölte Orbán Viktor. Hozzátette: a magyar álláspont szerint sokkal humánusabb nem beengedni a bevándorlókat és a menekülteket, mint évek után az unió területéről kiutasítani őket.
Az EU tagállamai szerint jók a már megkötött megállapodások, ezért nem lesz szükség ún. hotspotokra az EU határain kívül. Egy kérdésre válaszolva megismételte: nem a bajt akarják exportálni, hanem a bajt akarják ott kezelni, ahol az történt.
Brexit: Budapest nem szeretne bosszúhadjáratot
Nem élhet minden ország szimpátiával az Egyesült Királyság felé, de a döntést az Egyesült Királyság polgárai hozták meg, és a következő ezer évben is egymás mellett kell élnünk.
Népszabadság: amerikai rosszallás
Nagyon reméli, hogy az amerikai külügyminisztérium rosszallása eljut a médiatulajdonosok felé. Nem fordultak a Népszabadság ügyében a magyar kormányhoz – közölte egy kérdésre válaszolva Orbán Viktor. A sajtószabadság kérdésével kapcsolatban: a kormány azzal tud foglalkozni, amikor az a kormányhoz fordul. Reméli, hogy más baloldali lapoknál lesz munkája a Népszabadság munkatársainak.
Jobbik: fontos, hogy eldöntsék, hol állnak
A letelepedési kötvény ügyében Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter felülvizsgálatot fog tartani, de nem tudja elképzelni Orbán Viktor, hogy egy kötvény kérdését összekötnék az alaptörvény-módosítással. Leszögezte: a kormány minden pártot arra kér, hogy döntse el, hol áll, nemzeti ügynek tekinti-e a kérdést vagy pártügynek.
A miniszterelnök leszögezte: a kormány várja miniszter jelentését, de döntése nem fog összefüggni a Jobbik követelésével.
“A kormány nem hagyja magát zsarolni” – fogalmazott a miniszterelnök, és kiemelte: semmilyen árukapcsolást nem tud elképzelni egy közgazdasági kérdés és az alkotmánymódosítás között.
Orbán Viktor emlékeztetett mindazonáltal arra is, hogy a letelepedési kötvények ügyében Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter már kapott felhatalmazást javaslatok kidolgozására korábban, miután a Standard & Poor’s (S&P) hitelminősítő felminősítette a magyar államadós-osztályzatot, hiszen azzal jelentősen javultak az ország kötvénybevonási lehetőségei.
Szabadkereskedelem: Japánnal is folyjanak tárgyalások
A csúcs zárónyilatkozatában megjelent egy olyan bekezdés, miszerint a távol-keleti országgal is folytat tárgyalásokat az Európai Unió. Erről Orbán Viktor azt mondta: támogatja, hogy ezek a tárgyalások folynak, és Magyarország minden segítséget megad annak sikeres befejezéséhez.
Zöld út Ukrajnának
Ukrajna az uniós vízummentesség minden feltételének eleget tesz, Ukrajnának mielőbb meg kell kapnia a vízummentes utazás lehetőségét – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Brüsszelben az Európai Unió állam-, illetve kormányfőinek tanácskozása után. A miniszterelnök tudatta: az Európai Tanács arra kérte az Európai Bizottságot, hogy “ne fektesse” tovább az ügyet.
Szó esett az orosz szankciókról: a magyar kormányfő szerint a Szíriában kialakult helyzet miatt nem enyhítés, hanem szigorítás perspektíváját akarták kinyitni, döntés a szankciókról decemberben lesz. Nemzetközi jogba ütköző cselekedeteket nem szabad elkövetni sehol a glóbuszon, egy entitásnak sem. Ezzel kapcsolatban egy kérdésre válaszolva elmondta: nem tartja jónak, hogy éjfél után tárgyaltak Szíriáról, és Oroszországról, ezzel kapcsolatban a munkamódszerekben változásokat szeretnének.