Evolúciós előfutár lehet az a nő, akinek a szeme olyan berendezkedésű, amilyen 200 ezer év múlva lesz az embereknek.
Az emberiség csaknem 100 %-ának 3 típusú színérzékelő sejttípus található a szemében. S,M,L betűkkel szokás jelölni ezeket. Ezek külön-külön nagyjából 100 árnyalatát tudják megkülönböztetni a piros, a zöld illetve a kék fény különböző keverékeinek.
A látott színeket az agyunk kikeveri a három érzékelt alapszínből, így adja vissza azt, amit pontosan látunk. Az átlagemberek nagyjából 1 millió különböző színt képesek megkülönböztetni – persze ki többet, ki kevesebbet.
A színvakok és színtévesztők szemében e három sejttípusból, vagy nem funkciónál egy, vagy genetikai okok miatt alapból csak kettővel születtek. Ebből kifolyólag 10 ezer színt tudnak csak megkülönböztetni, pont 100-szor kevesebbet, mint egészséges társaik.
A kutyák szemében két színérzékelő sejt van. A közhiedelemmel ellentétben tehát nem fekete fehér világban élik életüket, hanem ez előbb említett sokkal ingerszegényebb 10 ezer színű világban ének.
Először 1948-ban egy holland tudós jegyezte le, hogy élhetnek olyan emberek, akiknek 3 helyett 4 színérzékelő sejttípusuk van. Az ilyen különleges mutációval született embereket majdnem 70 évig sikertelenül keresték.
Most azonban a Newcastl Egyetemen regisztrálták a világ első szuper látású emberét. A cDa29 kódnévvel ellátott nő kilétét nem fedhetik fel, hiszen az egész kutatás a legnagyobb titokban zajlik.
A kivételes látású nő pont 99 millióval több színt tud megkülönböztetni, mint a többség. A tudósuk úgy gondolják, hogy sokkal több ilyen ember élhet szerte a világon, csak éppen nem tudunk róluk. Ami persze izgalmasabb, hogy ők sem tudják magukról, hogy milyen különleges is valójában a látásuk.
Egyes elképzelések szerint ez a mutáció az evolúció következő lépcsőfoka.
Hisz e tulajdonság nagy előnyökkel jár. Erős becslések szerint 100-200 ezer év múlva minden embernek 4 színérzékelő sejttípus lesz a szemében.
Forrás: Ripost