devizahitel elszamolas
Forrás: M1 | 2015. 04. 28. 07:43:04

Adósok százezrei várják, hogy megtudják, mennyivel csökkenhet a tőketartozásuk és a törlesztőrészletük, illetve mennyi pénzt kaphatnak vissza a bankjuktól. A devizahitelesek több mint fele még mindig nem kapta meg banki elszámolását, holott csütörtökön lejár a törvényileg megszabott határidő. Azoknak, akik már megkapták az értesítőt, a legfontosabb teendőjük, hogy ellenőrizzék az elszámolás adatait. A Magyar Nemzeti Bank szóvivőhelyettese azt mondta, a következő hosszú hétvége miatt lesznek, akik csak május elején kapják meg az értesítőket – hangzott el az M1 Ma reggel című műsorában.
Fülöp Zsuzsanna, a Magyar Nemzeti Bank szóvivőhelyettese elmondta: az április 30-i határidő a devizaalapú hitelesekre vonatkozik. Akik ténylegesen devizában törlesztettek vagy forinthitelük volt augusztus-szeptemberben kapják meg az elszámolási értesítőket, a kedvezményesen végtörlesztettek pedig csak november 30-ig.

Mint mondta: az utolsó hetekben van a legnagyobb roham, így elképzelhető, hogy a devizaalapú hiteleseknek – a hosszú hétvége miatt – csak május első napjaiban hozza a postás a tértivevényes küldeményeket.

Felhívta a figyelmet arra: ha valaki előbb kapja meg a pénzt, és csak azután az elszámolást, a panasztételre nyitva álló 30 napos határidő akkor indul, amikor utóbbit átveszi. Aki nem kap hivatalos értesítést, annak 60 napja van a panasztételre.

A bírósági perek miatt egyes pénzintézeteknél elhúzódhat az értesítők kézbesítése. Az MNB információi szerint nyolc olyan pénzintézet van, mely esetében március 1-jét követően zárult le a bírósági per, vagy még folyamatban van. Innentől 60 nap áll rendelkezésre az elszámolási tájékoztató kiküldésére. Minden pénzügyi intézmény egyébként a honlapján közzéteszi azokat az információkat, ami a bírósági perekre vonatkozik – tette hozzá.

Ha valaki akadályoztatva van abban, hogy az elszámolási értesítőt átvegye, akkor az akadály megszűnésétől számított 30 nap áll rendelkezésére, hogy kifogásolja azt, de legkésőbb 90 napon belül meg kell tenni a panaszt. Azt egyébként első körben minden esetben a pénzügyi intézményhez kell benyújtani, és ha 60 napon belül nem érkezik válasz, vagy a fogyasztó nem elégedett azzal, akkor a válasz kézbesítésétől számított 30 napon belül a Pénzügyi Békéltető Testület (PBT) eljárását kezdeményezheti.

Megemlítette: azok kapják vissza készpénzben vagy utalással a visszajáró összeget, akiknek már korábban megszűnt a szerződése. Akinek viszont élő szerződése, fennálló tartozása van, esetükben – a polgári jog szabályai szerint – először a kamatra, költségre, végül a tőketartozásra írják jóvá az összeget. Vagyis ők nem kapnak vissza pénzt, hanem az elszámolási értesítőben szereplő összeggel csökken a tartozásuk, a törlesztőrészleteik pedig így a jövőben alacsonyabbak lesznek – magyarázta a szóvivőhelyettes.