D AS20150121003 300x199
Forrás: MTI | 2015. 04. 28. 06:11:00

Magyar Levente látogatása a déli nyitás politikájának része. A diplomata, aki társelnöke volt a Magyar-Mexikói Üzleti Fórumnak, az MTI-nek számolt be megbeszéléseiről.
A magyar diplomata társelnöki minőségben vett részt a Magyar-Mexikói Üzleti Fórum Tanácskozásán, valamint megbeszélést folytatott Carlos de Icaza González külügyminiszter-helyettessel, Francisco de Rosenzweig Mendialduával, a mexikói gazdasági minisztérium külkereskedelemért felelős miniszterhelyettesével, Francisco González Díazzal, a Mexikói Kereskedelmi és Befektetési Ügynökség (ProMéxico) főigazgatójával, Jorge López Mortonnal, a Mexikói Külkereskedelmi, Befektetési és Technológiai Vállalati Tanács (COMCE) főigazgató-helyettesével és Emiliano Rodríguez Bricenóval, a Nemzeti Vízügyi Bizottság (CONAGUA) tervezésért felelős főigazgató-helyettesével.

Déli nyitás

Magyar Levente az MTI-nek nyilatkozva elmondta, hogy látogatása a déli nyitás politikájának része, amely arra irányul, hogy a világ azon régióival, amelyek a magyar külpolitika fókuszából „kiestek” az elmúlt évtizedekben, Magyarország újból felvegye a kapcsolatokat és megerősítse a politikai-gazdasági együttműködést. „A latin-amerikai térségben Magyarország első számú gazdasági partnere Mexikó, a két ország kereskedelmi forgalma az elmúlt 10 év alatt a tízszeresére, mintegy 1 milliárd dollárra nőtt. Ezen belül a magyar kivitel folyamatosan növekedett, ami olyan alapot nyújt a további együttműködéshez, amit mindenképpen szeretnénk kihasználni annak érdekében, hogy mind több mexikói vállalat Magyarországot válassza közép-európai termelési bázisául, illetve hogy még több magyar termék juthasson el a mexikói piacra, elsősorban az agrárium és a vízipari know-how, illetve az elektronika területén” – fogalmazott az államtitkár.

Politikai lépések

Rámutatott, hogy Magyarország ezt a közeledési szándékot politikai lépésekkel is alátámasztotta, így Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter márciusban Mexikóvárosban magas szintű tárgyalásokat folytatott, és megnyitotta a magyar kereskedőházat, az emberek közötti kapcsolatot és a hosszú távú együttműködést erősítendő pedig a magyar kormány évente 40 mexikói diáknak biztosít teljes állami ösztöndíjat. „Kapacitáljuk a mexikói kereskedelmi befektetési ügynökséget, a ProMéxicót arra, hogy a közép-európai irodáját Budapestre hozza. A közép-európai országok közül jelenleg is Magyarország Mexikó legfontosabb gazdasági partnere, így kézenfekvőnek tartanánk, hogy ha a V4-térséget szeretnék lefedni, akkor a kereskedelmi irodájukat Budapesten hozzák létre” – mondta.

Van érdeklődés

Fontos eredménynek nevezte a mezőgazdasági együttműködés szempontjából, hogy két jelentős mexikói nagyvállalat, a világ legnagyobb kukoricatermesztőjének és kukoricaliszt-előállítójának számító Gruma, valamint a Grupo Bimbo sütőipari óriás érdeklődött a magyarországi lehetőségek iránt. Az államtitkár beszámolt arról is, hogy Mexikó érdeklődik a világhírű és világszínvonalú magyar vízipari kapacitások iránt, ugyanis az ország szennyvizének 50 százalékát jelenleg semmilyen formában nem tisztítják, ezért akár az ezres nagyságrendet is elérheti azon kisvárosok száma, ahol ez a kérdés nem megoldott. „Mivel Magyarország vízipari vállalatai, élükön a Budapesti Vízművekkel, a világ számos pontján dolgoznak már ezen a területen, felajánlottuk ezt a képességet is a mexikói partnereknek, akiket kifejezetten érdekel ez a lehetőség” – nyilatkozta a külgazdasági vezető. Magyar Levente elmondta, hogy az októberben megrendezendő Magyarország-Latin-Amerika fórumra két mexikói miniszter is meghívást kapott.