Izvor: Tanjug
Beograd — Prolećna akcija čišćenja Beograda nastavljena je na Bežanijskoj kosi, odakle je ministar policije pozvao građane da čuvaju životnu sredinu i da je ne zagađuju.
U današnjoj akciji su učestvovali i gradski menadžer Goran Vesić, šef odborničke grupe SNS Aleksandar Jovičić, pomoćnik gradonačelnika Borko Milosavljević, članovi Gradskog veća, direktori gradskih javnih i komunalnih preduzeća, gradski sekretari…
Ističući podršku akciji, ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović je rekao da se otpad ne stvara sam od sebe, zbog čega je apelovao na građane da razmišljaju o gradu u kojem žive i o životnoj sredini koja okružuje njih i njihovu decu.
Pripadnici MUP-a će se, dodao je, takođe uključiti u akciju i angažovati u sređivanju prostora oko policijskih stanica i uprava.
„Voleo bih da pozovem sve ljude u Beogradu da se uključe u akciju… Za 20 minuta privremena deponija koja je ovde bila, postala je normalno uređen parking, a ako u svuda za uređenje posvetimo samo 20 minuta, bar mi koji tu živimo, mislim da Beograd i Srbija mogu da izgledaju drugačije”, rekao je Stefanović.
Vesić je naveo da je u akciji koja je počela u aprilu do sada očišćeno 73 lokacije i oko 100.000 kvadratnih metara podzmenih prolaza, da je odneto oko 15.500 kubnih metara smeća i oko 8,5 tona plakata, kao i da je uklonjeno oko 6.700 kvadratnih metara grafita.
„April je mesec kada čistimo grad i to će postati tradicija, a važno je da se u akciju čišćenja uključe i građani, a ne samo gradske službe, jer Beograd moze da bude lepši samo ako ga čuvaju svi građani”, podvukao je Vesić.
Prema njegovim rečima, u akciju je do sada učestvovalo više od 1.300 volontera, a pružili su joj podršku i državni funkcioneri, kao i mnoge druge javne ličnosti.
„Time šaljemo poruku građanima da je ovo naš grad i da treba zajedno da ga uredimo”, naveo je gradski menadzer i najavio da će se u maju mnogo više pažnje posvetiti zgradama i problemima njihovih stanara, jer je maj „mesec komšija”.
Kako je istakao, do sada je pregledano oko 13.800 gasada, i utvrđeno je da je oko 1.500 problematično, dok su sa više od 670 uklonjeni opasni delovi.
Forrás: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=04&dd=25&nav_category=11&nav_id=984832
„Radimo stvari koje nisu rađene decenijama i važno je što se probudila svest ljudi o potrebi čuvanja životne sredine”, zaključio je Vesić.