2015 04 25 073703

A babavárás a világ egyik legcsodálatosabb és legtermészetesebb része, ugyanakkor óriási felelősség is, ezért nem mindegy többek között az sem, hogy mit eszel.

A terhesség alatt persze mindenképp felszed a kismama néhány kilót: az optimális súlygyarapodás 15-18% kb. 8-12 kg. A túlsúly és az elhízás károsan befolyásolhatja a baba fejlődését, emellett az anya esetében is növeli például a magas vérnyomás, a terhesség során fellépő cukorbetegség, az érrendszeri problémáknak köszönhetően pedig a szülési komplikációk kockázatát. De akkor sem szabad szigorú fogyókúrába kezdeni a terhesség és a szoptatás ideje alatt, ha plusz súllyal rendelkezik a kismama.
Terhesség ideje alatt nem a táplálék mennyisége, hanem a minősége fontos. Nem szükséges „két ember helyett enni”, ahhoz, hogy a baba is a megfelelő táplálékhoz jusson. Elegendő, ha az elfogyasztott kalória 10-15 százalékkal nő.

Jóval több fehérjére van szüksége a szervezetnek várandósság idején, hiszen a baba sejtjeit, izmait, csontjait fel kell építeni valamiből. Ezt a fehérjetöbbletet tejtermékekből, szárnyasokból célszerű fedezni.
Állati zsíradékok helyett használjunk növényi olajokat a várandósság idején.
A terhesség huszadik hetétől szükséges külön D-vitamin adása is. És nagy figyelmet kell fordítani arra is, hogy a szervezet elegendő vashoz jusson, mert a fejlődő csecsemő sokat elvon a kismamától, így akár vészes vérszegénység is kialakulhat!
A vegetáriánus kismamák gyermekei sem szenvednek hiánybetegségtől, ha a mama gondoskodik a megfelelő vitamin-, ásványianyag- és nyomelempótlásról!
A változatos étkezés a legfontosabb, hiszen a babának a fejlődéshez minden tápanyagra szüksége van. Fontos, hogy növényi és állati fehérjék egyaránt szerepeljenek az étrendben. Az állati fehérjék közül a zsíros húsok helyett válaszd helyettük a tojást, a tengeri halakat, a szárnyashúst, illetve a zsírszegény tejtermékeket.

A várandósság ideje alatt a folsav az egyik legfontosabb ásványi anyag, segít megakadályozni az egyes születési rendellenességeket (pl. az idegcső-záródás, koraszülés vagy a spontán vetélés). A napi 400 milligrammos folsav-szükségletet főzelékek, tojássárgája, bab, sötétzöld leveles zöldségek, élesztő, tök, sárgabarack fogyasztásával fedezheti a kismama.
A B-vitaminokat, mely a hányinger és a vérszegény leküzdésében játszanak fontos szerepet, valamint a baba idegrendszer épségéhez nélkülözhetetlen főként a tojásban, az élesztőben és a tejtermékekben találhatjuk meg. A C-vitamin immunerősítő és antioxidáns hatású, és segíti a vas felszívódását is.

Gyógynövényteákkal nem csak a folyadékot tudod pótolni, de a terhességgel járó kellemetlenségeket is ellensúlyozhatod:
Szüléskönnyítő málnalevél tea: vajúdás könnyítésére, a 36. héttől napi 2 csésze fogyasztása kifejezetten ajánlott.
Álmatlanságra hársfa tea: a terhesség során gyakran előforduló álmatlanság ellen, lefekvés előtt ajánlott fogyasztani.
Emésztést segítő borsmenta és fodormenta tea:hányinger ellen, segíti az emésztést, magas ásványi anyag és vitamin tartalma van.

Immunrendszer erősítő csipkebogyó tea: magas C-vitamin tartalma miatt növeli az immunrendszer ellenálló képességét.
Hányinger elleni komló tea: csökkenti a terhességgel összefüggő reggeli hányingert.
Vashiányra csalántea: enyhíti a terhesség során kialakuló vashiányt.

Veszélyes táplálékok: nyers hús, nyers tengeri herkentyűk, sushi, füstölt húsok, nyers vagy félig főtt tojás, friss, nem pasztőrözött tej, máj, alkohol, koffeintartalmú italok, mogyoró – amennyiben a családban bárki allergiás rá.
A baba születése után (szoptatás ideje alatt) semmi helye a fogyókúrának! A szoptatás ugyanis a szokásosnál jóval nagyobb kalória- és tápanyagigénnyel jár. A megnövekedett energiaszükségletet zsírszegény fehérjével kell kielégíteni. Ajánlott napi fél liter tehéntej, kivéve, ha a baba a tehéntejre allergiás reakciókkal (puffadás, hasmenés) válaszol. A tejtermékek közül a sajt a leghasznosabb.

Az anyatej legfontosabb összetevői: fehérje, tejcukor, zsír, kalcium, amelyek, ha nem szerepelnek étrendünkben a megfelelő mennyiségben, a szervezetünkből való elvonással pótlódnak. Az étrendünknek a szoptatás energiaszükségletét (3-400 kcal többlet) is biztosítania kell, ha ezt nem fedezzük, akkor ez a tej apadásához vezethet.

A gyümölcs és zöldség fogyasztással a vitaminszükségletünket tudjuk kielégíteni. A megfelelő folyadékbevitelre is figyelni kell. Ha az anyuka nem eszik zsíros ételt és fokozottan fogyaszt keményítőt tartalmazó szénhidrátokat (cukor, kenyér, tészta, rizs, burgonya), szigorú fogyókúra nélkül is vissza fog fogyni a terhesség előtti súlyára.
Forrás: Debmédia

Ha tetszett a cikk, oszd meg barátaiddal is!