Elsősorban biztonságos játékokat keresünk a gyerekeknek a vakáció idejére. Természetesen fontos a minőség, és hogy könnyen szállítható legyen a nagyszülőkhöz is…
– A homokvár építés, homokozás fejleszti a kreativitást és a finommozgásokat, csakúgy mint a gyurmázás. Segíti a kézcsontok összenövését a későbbi jobb íráshoz, és fejleszti az alkotási készséget is, mert a kicsi gyorsan létre tud hozni bármit, amit gyorsan le is rombolhat. Így könnyen tanul, hiszen folyamatosan gyakorol, ráadásul egy kellemes érzetet keltő anyaggal dolgozik, amihez jó hozzányúlni – magyarázta Marton Istvánné fejlesztő pedagógus.
Az ideális homokozóban körülbelül 30-40 centi mélységű a homok és lehetőleg fedele is van, hogy védjük a tisztaságát a szennyeződésektől. A JátékNet.hu online játékbolt kutatási eredményei alapján erre ma már szinte minden szülő gondol, sőt egyre többen tartják fontosnak azt is, hogy játék közben a homokozó gyermek védve legyen a tűző naptól.
Hinta az örökmozgóknak
– Egy ősi vágyat elégít ki a repülésérzet, amit a hintázás ad. A kisgyerekek például azt is szeretik, ha a szüleik feldobják őket. A többnyire nagyon értelmes, kreatív, ám hiperaktív gyerekeknél különösen jó hatású a hinta, mert bizonyos agyi működéseket egyensúlyba rendez, és utána kellemes érzése lesz a gyereknek – folytatta a szakember.
Kétéves korban a kisgyerekek izmai már elég erősek ahhoz, hogy két lábon ugráljanak. Körülbelül ebben az időben kezdi őket érdekelni, hogy mindenre felmásszanak, és onnan leugorjanak. Mászókázás közben fejlődnek a nagymozgások, a finommozgások, sőt a logikai gondolkodás is, miközben javul a kicsi egyensúlyérzéke. Olyan izmok és idegkapcsolatok alakulnak ki, melyek később fontosak lesznek az írás, olvasás tanulásában.
Az ötévesnél kisebbeknek nem javasolják a másfél méternél magasabb mászókákat, ám a fejlesztő pedagógus szerint azokra a játékokra engedhetjük fel a gyereket, ahová láthatóan biztonságosan fel tud mászni.