Bár a cukor na­gyon rosszat tesz a szer­ve­zet­nek, az édes íz utáni vá­gyat nehéz hosszú távon el­nyomni. Sze­ret­nél a cukor he­lyett va­lami sok­kal egész­sé­ge­seb­bel éde­sí­teni? Meg­mu­tat­juk a leg­jobb és a leg­rosszabb cu­kor­he­lyet­te­sí­tő­ket!

Nagy tévedésben van, aki azt hiszi, hogy a cukorbetegség veszélye biztosan kiküszöbölhető az alternatív édesítőszerek használatával. A legtöbb édesítő ugyanis – hasonlóan a cukorhoz – erősen megemeli a vércukorszintet, vagyis hozzájárul a cukorbetegség kialakulásához.

Így a természetes édesítők esetében nem is az édesítőerő mértéke, hanem a vércukorszint emelő hatás tekinthető minőségmérőnek.

Ezért fontos megnézni az édesítőszerek glikémiás indexét, mely erről a tulajdonságról tájékoztat. A glikémiás index 1 és 100 közötti érték lehet. A kristálycukor (szacharóz) GI indexe 68, a szőlőcukoré (glükóz) 100.

Nehéz egymással összehasonlítani az alternatív édesítőszereket, de a GI ismeretében nem lehetetlen! Lehetőség szerint az alacsonyabb GI értékű terméket válaszd!

Fruktóz

Glikémiás index: 19

Más néven gyümölcscukor, a gyümölcsökben természetesen fordul elő, de fehér por formájában is megvásárolható. Sajnos azonban ez teljes mértékben finomított élelmiszer, nincs benne hasznos rost, mint a gyümölcsben. Mivel a fruktóz nem okoz gyors inzulinszint-emelkedést,korábban egészségesnek gondolták, ám kiderült, hogy nem az: azonnal a májba kerül, és ott hasonlóan viselkedik, mint az alkohol.Növelheti az étvágyat, így hozzásegíthet az elhízáshoz, különösen a veszélyes hasi zsír felszedéséhez. Ráadásul az étvágyat szabályozó hormonok (pl. leptin) termelődésébe is beleavatkozik.

Energiát nem ad, azonnal zsírként raktározódik el.

Ha fruktózt fogyasztasz, azt csakis gyümölcs formájában tedd.

Tudományos elemzés: végre kiderül, melyik a legjobb és a legrosszabb édesítőszer
(Fotó: 123RF)

Agave-szirup

Glikémiás indexe: 19

A mexikói agave növény nedvének forralásával előállított, sűrű szirup. Sajnos az olcsó, ipari méretben gyártott agaveszirup nem más, mint törmény fruktóz – csak a drágább, hagyományosan előállított szirup ér valamit.

Tudományos elemzés végre kiderül, melyik a legjobb és a legrosszabb édesítőszer 1
(Fotó: 123RF)

Méz

Glikémiás indexe 87 (!)

Bár természetes édesítőszer, érdemes óvatosan használni, mivel leginkább glükózből és fruktózból felépülő egyszerű cukrokat tartalmaz. Erősen megemeli a vércukor szintet! Egyes mézfajták fruktóztartalma akár a 40 százalékot is elérheti. Lehetőleg hőkezelés nélkül készült mézet vegyél, mivel 71 Celsius-fok fölé hevítve a méz elveszíti biológiailag hasznos anyagainak jó részét.Ugyanezért ne tedd túl forró teába sem, várd meg, míg egy kicsit kihűl az italod.

Melasz

Glikémiás index: 55

A répa- és nádcukorgyártás mellékterméke, amelyben cukor mellett viszonylag sok vitamin és ásványi anyag, különösen B6-vitamin és kálium, magnézium, valamint mangán is van. Cukortartalmának fele glükóz és fruktóz. Mivel a cukornádat és a cukorrépát nagyüzemi körülmények között termesztik, növényvédő szerek és egyéb vegyszerek maradványai lehetnek benne.

Xilit

Glikémiás index: 7

A növényekben (pl. a fák kérgében és a kukorica csutkájában) természetes formában előforduló édesítőszer, amelynek feldolgozásához a szervezetnek nincs szüksége inzulinra. A cukorbetegek számára épp ezért nagyon hasznos, és a fogakat is védi. Az arra érzékenyeknél puffadást, hasmenést válthat ki.

Tudományos elemzés végre kiderül, melyik a legjobb és a legrosszabb édesítőszer 2
(Fotó: 123RF)

Szorbit

Glikémiás index: 9

A xilithez hasonlóan a szorbit is cukoralkohol, amelyet gyakran használnak a cukorbetegek által is fogyasztható termékekben, mivel megemésztéséhez nincs szükség inzulinra. Természetes formájában a szilvában és a datolyában található meg, de ipari mennyiségben általában kukoricaszirupból készítik.Szintén nagymértékben feldolgozott termék amely hasmenést okozhat, ha érzékeny vagy rá, vagy nagy mennyiségben fogyasztod. A xilittel együtt felerősítheti az irritábilis bél-szindróma tüneteit.

Tudományos elemzés végre kiderül, melyik a legjobb és a legrosszabb édesítőszer 3
(Fotó: 123RF)

Juharszirup

Glikémiás index: 54

A juharfa nedvéből készül, 34 hasznos, antioxidáns és gyulladásgátló hatású vegyület van benne. Az irritábilis bél-szindrómával küzdők részére is ajánlják, mivel ez a legkönnyebben emészthető édesítőszer. Csak arra kell vigyázni, hogy igazi juharszirupot, és ne ízesített cukorszirupot vegyél. A bióval nem foghatsz mellé.

Árpamaláta-szirup

Glikémiás index: 42

Malátából készült, viszonylag természetes állapotú, sűrű szirup, amelyben szinte nincs fruktóz és szukróz, ám jelentős a vitamin- és ásványianyag-tartalma.

Tudományos elemzés végre kiderül, melyik a legjobb és a legrosszabb édesítőszer 4
(Fotó: 123RF)

Rizsszirup

Glikémiás index: 25

Szintén nincs benne fruktóz és viszonylag természetes állapotú édesítőszer, mértékkel érdemes használni.

Stevia

Glikémiás index: 0

Egyáltalán nem emeli a vércukorszintet! Egy dél-amerikai növény leveleiből készül, 2-300-szor édesebb a répacukornál. Sajnos azonban van vele pár probléma: egyes termékek ugyanis dextrózt és ízesítőket is tartalmaznak, így érdemes nagyon alaposan átolvasni a címkét. Ugyan nem tartalmaz kalóriát, a szervezet az édes íz hatására felkészül egy bizonyos kalóriamennyiségre – ha nem kapja meg, igyekszik majd máshonnan pótolni. Vagyis az édesítőszer bizony növeli az étvágyat. A steviának ráadásul van egy kis kesernyés mellékíze is.

Tudományos elemzés végre kiderül, melyik a legjobb és a legrosszabb édesítőszer 5
(Fotó: 123RF)

Pálmacukor

Glikémiás index: 35

A pálmafa nedvéből készül. Viszonylag természetes állapotú, és sok vitamin, illetve ásványi anyag van benne. Mértékkel használva jó cukorhelyettesítő lehet.

Kókuszcukor

Glikémiás index: 35

A kókuszpálma virágainak nedvéből készítik. A pálmacukorhoz hasonlóan gazdag tápanyagokban, például B-vitaminokban, magnéziumban, kalciumban, cinkben 17 aminosavban, rövid szénláncú zsírsavakban, polifenolokban és antioxidánsokban. Van benne inulin is, amelyik prebiotikus hatásával segíti a bélflóra egyensúlyának helyreállítását.Az íze a barna cukoréhoz hasonlít, mértékkel érdemes használni.

Forrás: Ripost