Európa és Kanada egyelőre ellenáll, de valószínűleg csak idő kérdése, hogy minket is lásson Facebook Nagy Testvér…
Gombos Zsolt, az Online Marketing Akadémia (OMA) szakértőjének írása a ripost.hu-nak.
A Facebook majdnem 1 évvel ezelőtt jelentette be, hogy új mobil alkalmazást mutat be, akkor azonban még csak az amerikai felhasználóknak, Facebook Moments néven. A képek privát megosztására létrejött új alkalmazás a napokban debütált Európában, azonban egy fontos funkciót a fejlesztőknek ki kellett venni az alkalmazásból…
Képmegosztás, mesterséges intelligenciával
A Moments alkalmazást arra használhatják a felhasználók, hogy az okostelefon kamerájával készített tartalmakat (képeket, videókat) megoszthassák, de csak a valódi barátaikkal, mondjuk azokkal, akikkel egy képen szerepelnek. Ha ezeket a felhasználó nem szeretné kitenni a Facebookra, akár az ismerőseinek sem, hanem csak valóban 3-4-5 fő számára (akik mondjuk a legközelebbi barátok), akkor erre jó megoldás lesz a Facebook új alkalmazása, a Facebook Moments. Az így megosztott képeket az alkalmazás képes automatikusan csoportosítani aszerint, hogy a képek milyen helyszínen, milyen eseményen készültek, illetve az alapján is, hogy kik szerepelnek a képen, sőt ezek alapján még a fényképek címkézésére is van lehetőség.
Ez utóbbit a Facebook arcfelismerő algoritmusa teszi lehetővé, ami az arcokon felfedezhető különböző biometrikus adatokat képes rögzíteni, és ez alapján beazonosítani a képen látható személyt. Az algoritmus annyira pontosra sikeredett, hogy a szoftver csak fél százalékkal ejtett több hibát a teszteken, mint azok az emberek, akik ugyanazt a feladatot kapták, nevezetesen, hogy döntsenek arról, hogy két különböző képen ugyanaz a személy látható-e.
Szóval ez a fejlesztés sokkal több, mint egyszerű alkalmazás, ez maga a mesterséges intelligencia. Ezért is érték adatvédelmi szempontból komoly támadások ezt az alkalmazást.
1 évet késett, és a lényeg egyelőre kimarad
Az alkalmazást az amerikai piacon már 2015 júniusában bevezették, jelentős siker is lett, azonban az európai (és egyébként a kanadai) debütálással megcsúszott a Facebook, azért, mert az EU-ban és Kanadában is aggályosnak találták adatvédelmi szempontból az arcfelismerő funkciót.
Ezekben az országokban azt állítják, hogy a Facebooknak a felhasználókkal kötött szerződései alapján nincsen joga biometrikus adatokat rögzíteni a közösségi oldalt használó felhasználók beleegyezése nélkül, a Facebook szerint meg van joga.
Éppen ezért a világnak ezen a részén az alkalmazásnak most csak egy speciális változatát tették elérhetővé, amelyből ez az arcfelismerős funkció kimaradt, azaz a rendszer nem javasolja az automatikus felismerés alapján a barátaink megcímkézését, ezt csak manuálisan tudjuk megtenni.
Vajon elérhető lesz nálunk is az arcfelismerés?
A Facebook nagy valószínűséggel nem fog letenni arról, hogy az alkalmazásból ezt a funkciót örökre kivegye. Egyszerűen, ha rákényszerítik, akkor be fogja kérni a felhasználók hozzájárulását egy gombnyomással, és innentől már az EU-ban is legálisan tud biometrikus adatokat gyűjteni. A Facebook nyilván ezt nem szeretné meglépni, de ha muszáj, akkor inkább ez, mint hogy a több éves fejlesztést ne tudja termőre fordítani.
Az alkalmazás célja ugyanis a felhasználók mind teljesebb megismerése, hiszen az adataikat értékesíti a közösségi oldal annak a világszerte 3 millió hirdetőnek, akik jelenleg óriási profitot hoznak össze az amerikai tőzsdén lévő vállalatnak.
Forrás: Ripost