A méteresre is megnövő citromfű dörzsölés után kellemes citromillatot áraszt. Magról vetjük melegágyba, s a palántákat ültetjük ki a kertbe, ahol hamar elszaporodik, és szépen díszít. Évente kétszer, májusban és szeptemberben gyűjtjük.

Őrizd az egészséged citromfűvel! 12 meggyőző érv

Varázslatos tulajdonságai:
A citromfüvet kiváló idegnyugtató, félelem és feszültségoldó hatása miatt zöld Seduxennek is nevezik. Ideges eredetű szívdobogásérzés esetén pozitívan befolyásolja, normalizálja a vegetatív idegrendszer működését. Lassítja a gyors, zakatoló szívverést, ha a fekvő beteg szívtájékára nyers citromfű-leveleket tesznek, ezeket előtte érdemes megpuhítani, így hatóanyaguk a bőrön keresztül jobban beszívódik. Erősíti a központi idegrendszert, közvetlenül hat az agykéregre is.
Segít a migrénes fejfájás és szédülés, fülzúgás valamint idegi alapon létrejött allergia, illetve asztmatikus görcs ellen.
Gyorsítja a melankóliát, a depressziót, főként, ha serkentő hatású gyógynövényekkel – borsmentával, szomoljai szeklicével, szárított matéval – kombináljuk.
Drog és alkoholelvonó kúra alatt csökkenti a kellemetlen elvonási tüneteket.
A változó korban lévő nőknél enyhíti a hangulati hullámzásokat. Jobb a hatása, ha cickafarkfűvel, komlóval, zsályával és orbáncfűvel kombináljuk.

Őrizd az egészséged citromfűvel! 12 meggyőző érv 1

Része az álmatlanság elleni teakeverékeknek. 50-50 g komlóhoz, macskagyökérhez és galagonyához hozzákeverünk 15 g citromfüvet, s a keverékből 1 evőkanálnyit 1 percig főzünk 2,5 dl vízben. 15 perc után leszűrjük, és fél órával lefekvés előtt megisszuk.
Megszünteti az idegi alapú gyomorbántalmakat, megnyugtatja a gyomrot. Gyomorrontáskor, hasmenés esetén segít megelőzni a komolyabb tüneteket, különösen, ha diólevéllel 1:1 arányban keverjük. A keverékből 1 evőkanálnyit 1 percig főzünk 3 dl vízben, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük, és 4 óránként 1-1 dl-t iszunk belőle.
Javítja a bélműködést, és mivel csökkenti az erjedési, rothadási folyamatot, illetve nem engedi elszaporodni a káros baktériumokat és gombákat, alkotórésze a tisztító-méregtelenítő teakeverékeknek. Kúra közben meg is nyugtatja a beleket.
Hatásos mindenféle hasüregi fájdalom, kellemetlenség esetén. Felfúvódás ellen édesköménnyel és ánizzsal, menstruációs fájdalmak enyhítésére cickafarkfűvel, kamillával és majoránnával kombinálják.
Az epeutakat lazítja, ezzel lazítja az epe munkáját.
Különös reumatikus fájdalmak enyhítésére, zúzódások, véraláfutások kezelésére használjuk szeszes kivonatát. Hatékonyabb lesz a gyógy-masszázs, ha a vállizmokra, a keresztcsontra felkent krémbe citromfűolajat cseppentünk, és a stressz-pontokat ezzel masszírozzuk.

A citromfű-illóolaj az aromaterápia egyik leghatékonyabb szere feszültség oldására akár otthon, akár autóvezetés közben, akár hivatali ügyintézés közben. Már egyetlen cseppje is megnyugtatóan hat ránk, sőt környezetünkre is. Természetes megnyugvást hoz negyedórás pihenés az aromaterápiás gyógyfürdőben (a meleg fürdővízbe 2 csepp citromfű-illóolajat teszünk). A homeopátia is felhasználja a citromfüvet nyugtalanság, felfúvódás, húgyúti betegségek ellen.
Készíts el saját magad!:

 

Forrázat: 1 teáskanálnyitleforrázunk 3 dl vízzel, 15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük, és három részre osztva egy nap alatt megisszuk.
Főzet: 1 maréknyit 3 percig főzünk 4 dl vízben, majd leszűrjük, és két részre osztva egy nap alatt megisszuk. Segít migrén, szédülés, idegi alapú krízis esetén.
Koncentrált főzet: 2 maréknyit 3 percig főzünk 1 dl vízben, majd leszűrjük, és lemosásra, masszírozásra használjuk.
Gyógyfürdő: 1 maréknyit teszünk 1 liter vízbe, felmelegítjük, majd 15 perc áztatás után leszűrjük. A kéz és láb fürdetésére, migrén esetén a homlokra tett hideg borogatáskánt alkalmazzuk.


Nyers levél:
ragtapaszként helyezzük rovarcsípésre, sebekre, zúzódásokra.

 

 

forrás: Szépzöld