Testünkben számtalan ízület található, ám a térd- és a vállízület van a legtöbb terhelésnek, sérülésnek kitéve. Jó, ha komolyan vesszük a recsegést-ropogást!
Testünkben számtalan ízület található, ám a térd- és a vállízület van a legtöbb terhelésnek, sérülésnek kitéve.
Az ízületek a csontvégek találkozásánál alakulnak ki, ezeket porcréteg borítja. A porcrétegek között úgynevezett ízületi rések alakultak ki, melyekben ízületi folyadék van – ez biztosítja a csontok egymáson való fájdalommentes csúszását.
Az idő előrehaladtával, illetve a terhelés miatt a porcréteg elvékonyodik, a porcok felszíne egyenetlenné válik, majd később felbolyhosodik. Ez sokszor recsegő, ropogó hanggal jár, különösképp a legjobban igénybe vett a térd- és vállízületek esetében.
Fájdalom akkor kíséri a jelenséget, amikor az ízületi folyadék mennyisége is csökken, így az ízületi tok gyulladásba kerül.
Ilyenkor semmiképp se kezdjük el ropogtatni mi magunk ízületeinket, ugyanis ez a tevékenység még tovább károsítja az amúgy is már rossz állapotban lévő porcot.
Ha nem akarod, hogy az ízületi kopás már fiatalabb korban is jelentkezzen, akkor:
• szabadulj meg a súlyfeleslegtől
• mozogj, sétálj rendszeresen, ha teheted, naponta! Már kis séta is segíthet!
• fogyassz sok A, C és E-vitamint, kalciumot!
• igyál sok folyadékot: minimum napi 2 liter vizet!
Ha már komoly fájdalmak gyötörnek, akkor érdemes aktív fájdalomcsillapítást igénybe venni. A hialuronsavas injekció a porc rugalmasságát is visszaállítja.
Forrás: tudnodkell