2015 04 17 074118

Gyermekkoromban mérhetetlen undorral figyeltem, ahogyan úszott a levesben, vagy rátapadt a rántott hús mellé szedett krumplira. Egykori válogatós énem mára mindenevővé nemesedett, míg jelenleg az én gyermekeim kotorásznak. Ők ugyanúgy fenntartással méregetik, s nem értik miért szükséges használni azt, amit én ki nem hagynék az ételekből.

A petruska levél alapvetően ételízesítőként ismert. Érdemes azonban tisztában lenni azzal az értékes tulajdonságával, hogy képes az egész szervezetet felfrissíteni. Ugyanis tisztít és méregtelenít, sőt még szagtalanít is. Nem véletlen, hogy többek étkezés után elrágnak pár szál friss petrezselyemlevelet. Kedvezően hat a veseműködésre, gyógyítja a gyomor- és májbetegségeket. Illóolajokat, flavonoidokat, C vitamint tartalmaz.

Kiváló ízesítő képessége miatt nagyon kedvelt, a gyökere gyakran alkalmazott a levesekben, míg a levele ételek finomságán segít, friss zöldjével szépen díszít, zamatával gazdagít, sokrétűen hat az érzékszerveinkre. Ha tehetjük, használjuk frissen, nagyobb mennyiség birtokosaként tegyük el későbbi felhasználásra. Lefagyaszthatjuk, vagy csomóba kötve, felfüggesztve száríthatjuk. 5-7 nap alatt morzsolhatóvá válik, tároljuk zárható üvegben, kerüljük a műanyag dobozokat.

Alkalmazzuk a zöldséges polcok gazdagodó kínálatából készíthető saláták, köretek mellé, ne hagyjuk ki a levesekből sem. Szenzációs turmixalapként, hallottunk már petrezselyem fagylaltról és rántott petruskáról, remek íz és színerősítő vagdaltak, vegetáriánus ételek, főzelékek mellé.

Forrás: Marmalade, fotó: kitchenkonfidence.com