A legújabb kutatások azt mutatják, hogy agy elektromos stimulálásával javítható a stroke-os betegek állapota.

 

elektrostimuláció segíti a szélütöttek rehabilitációját

Az Oxfordi Egyetem munkatársai apró elektromos impulzusok révén segítik a páciensek rehabilitációját.

– Azt gondoljuk, hogy élénkíti az agysejteket. Ezt úgy kell elképzelni, hogy amikor például megmozdítjuk a kezünket, agysejtjeink azonnal kommunikálni kezdenek egymással. Ez a kommunikációs minta segít az új képességek elsajátításában. A stimuláció felgyorsítja ezt a folyamatot – magyarázza Charlotte Stagg, az Oxfordi Egyetem idegtudományi tanszékcsoportjának docense.

Az önkénteseket két csoportra osztották. Olyan betegekről van szó, akik a stroke után nem tudták rendesen mozgatni a karjukat.

Mindenki egyforma fizioterápiás kezelésben részesült, de csak az egyik csoport tagjai kaptak ún. transzkraniális (koponyacsonton keresztül történő) elektrostimulációt, ami egyébként az egészséges embereknél segíti a motorikus és tanulási képességek fejlődését.

Azt akarták kideríteni, hogy mennyivel hatékonyabb a komplett kezelés.

– Azok a kezelési formák gyorsan fejlődnek, amelyeket közvetlenül a stroke után alkalmaznak a páciens állapotának javítása érdekében. Ugyanakkor kevés az olyan módszer, amelyet jóval a szélütés után, mondjuk, hat hónap elteltével is be lehetne vetni. Ez az első visszajelzésünk arra – bár egyelőre kevés páciensen bizonyosodott be -, hogy ez a fajta kezelés még ennyi idő után is segíthet – mondja Charlotte Stagg.

Az “Egészségügyi Világszervezet (WHO) legújabb adatai”: http://www.who.int/cardiovascular_diseases/resources/atlas/en/
szerint évente két és félmillióan halnak meg agyi érkatasztrófa következtében, aki pedig túléli, többé-kevésbé súlyos testi és/vagy szellemi fogyatékossággal kénytelen tovább élni.

Forrás: euronews