forrás: M1 Híradó
Völner Pál bejelentette, csütörtök éjfélkor lejárt az a határidő, amíg az unió tagállamai és az Európai Bizottság beavatkozhattak abba a perbe, amelyet Magyarország indított a kötelező betelepítési kvóták ellen. Eddig Görögország, Olaszország, Franciaország, Luxemburg és Svédország jelezte, hogy az uniós belügyi tanács kötelező kvótákról szóló határozatát támogatnák a perben.
2015 nyarán tízezrével érkeztek bevándorlók Ausztriából a bajor határvárosokba. A német kormány tavaly októberben az év végéig még másfél millió migráns érkezésével számolt. Mostanra kiderült több százezerrel többen érkeztek hozzájuk.
A Német Szövetségi Hivatal hétfőn közzétett közleményében már arról ír, hogy gyors becslésük szerint 2015 végéig csaknem 2 millió külföldit vettek nyilvántartásba.
Az unió állam- és kormányfői között a migránskrízis kirobbanása óta folyamatosan téma a bevándorlók tagállamok közti kötelező szétosztása. A kezdeményezés Angela Merkel német kancellár, valamint Jean Claude Juncker, az Európai Bizottság elnökének nevéhez fűződik.
Tavaly szeptemberben az uniós belügyminiszterek tanácsa végül döntött a kötelező kvóták alkalmazásáról. Magyarország akkor nemmel szavazott, és azóta is elutasítja a migránsok uniós tagállamok közötti kötelező szétosztását.
Bár az unióban sokan ragaszkodnak hozzá, a vitatott jogi hátterű kötelező kvótarendszer a gyakorlatban nem működik. 2015 végéig a 160 ezer migráns közül csak pár tucatot sikerült szétosztani.
Emiatt Juncker évnyitó beszédében élesen bírálta azokat az uniós tagállamokat, amelyek nem fogadnak be migránsokat.
A magyar kormány tavaly december elején támadta meg az Európai Bíróságon a kötelező betelepítési kvótát. Ugyanezt lépte meg akkor a szlovák kormány is.
Magyarország elkötelezett abban, hogy végig vigye a kvótapert – mondta Völner Pál. Hozzátette, a terrorveszélyre tekintettel mindennél elszántabbak vagyunk.
Csütörtök éjfélkor lejárt az a határidő, amíg az unió tagállamai és az Európai Bizottság beavatkozhattak abba a perbe, amelyet Magyarország indított a kötelező betelepítési kvóták ellen – jelentette be.
Az igazságügyi minisztérium államtitkára hozzátette: a kvótát megszavazó belügyi tanács oldalán úgynevezett beavatkozóként bejelentkezett Görögország és Olaszország, mint a döntés kedvezményezettjei, továbbá Franciaország, Németország, Svédország és Luxemburg. A politikus kedvezőnek tartja, hogy ezeken a tagállamokon túl mások nem álltak a perben a kötelező betelepítés kvótát támogató országok mellé.
Völner Pál úgy vélte, addig nem okafogyott a kötelező betelepítési kvóta ellen benyújtott kereset és az ugyancsak erről szóló referendum, amíg Magyarország garanciát nem kap arra, hogy azt nem próbálják meg később újra kötelezővé tenni.