A természetes anyagok és a gyógynövények hatékonyságuk és biztonságos használhatóságuk miatt igazán kedvelt terápiás eszközök. Számos gyógynövényt ismerünk, melyek hasznos segítői szervezetünknek. Hajunkért is tehetünk gyógynövényekkel, be is mutatjuk, melyek ezek.
A hajproblémák egyik forrása, hogy ha a hajhagymák elpusztulnak. Az összes terápiás módszer akkor működik, ha még a hajhagyma él. Ilyen esetekben még újra működésbe lendülhetnek a hajhagymák. A gyógynövények közül a körömvirág, a csalán és a kamilla a leghatékonyabb. Fontos a kezelést mielőbb elkezdeni, hogy minél jobb legyen az eredmény. Az előbb említett gyógynövényeken kívül még bőven van ám választási lehetőségünk.
Az egyik segítő növényünk a kövér porcsin: belsőleg szívproblémákra, érrendszeri gondokra, és az öregedési folyamatok lelassítására használjuk. A halolajak mellett a kövér porcsinban van a legtöbb omega-3 zsírsav. Ennek köszönhetően gyulladás gátló és véralvadás gátló (vérkeringést serkentő, érelmeszesedés kialakulását mérsékelő) tulajdonággal rendelkezik. Magas a C- és E-vitamin tartalma, béta-karotin és glutation tartalmának köszönhetően antioxidáns és immunerősítő hatást fejt ki. A friss növényt megfőzzük, és a fejbőrre kenjük vagy teáját megisszuk.
A növény kovasavat, glikozidákat, cseranyagot, nyálkát, C-vitamint tartalmaz.
A kerti körömvirág a másik hasznos gyógynövény a hajnövekedés serkentésében. A körömvirág a gyomor- és nyombélfekélyes panaszok enyhítésére, külsőleg pedig visszérre használjuk. Fertőtlenítő és gyulladás gátló hatása van, emellett hámosító, sebgyógyulást segítő. Bőr- és hajproblémákra is megoldást jelent, teája, és a belőle készült krém első osztályú hajnövekedést serkentő szer.
Drogja az üde nyílásban szedett fészkes virágzata, valamint az ennél jóval értékesebb része, a fészekvirágzatból leszedegetett virágok. A körömvirágdrog karotint, glikozidákat, keserűanyagot, kevés illóolajat és színanyagokat tartalmaz.
A csalán hasonlóan a hajápolás kincse, belőle készült tea hajöblítőként használatos, illetve reuma, köszvény, vízkór, csalánkiütés, hólyaghurut és magas vérnyomás ellen is nagyszerű. Külsőleg használva ülőfürdőként, hajhullásra és korpaképződés ellen, valamint hajzsírosodás ellen használjuk. Drogja gyökérzete és levele. A csalángyökereket ősszel vagy tavasszal gyűjthetjük, a korhadt részektől és mellékgyökerektől, szárcsonkoktól meg kell tisztítgatni. Leveléből finom teát készíthetünk. A drog glikozidákat, cseranyagot, gyantaszerű anyagokat, hangyasavat, ecetsavat, hisztamint, B- és C-vitamint, viaszt, cukrot, klorofillt, szerves savakat és ásványi sókat tartalmaz.
Hajhullás elleni gyógynövényként ismertek az alábbi gyógynövények is: apróbojtorján, fűzfalevél, és a fűzfakéreg, az ökörfarkvirág és a római kamilla is.
Az apróbojtorján a rózsafélék családjába tartozó gyógynövény, mely teája légzőszervi, gyomor-, epe-, májbántalmak elleni szer, külsőleg toroköblítőnek, gyulladások ellen és hajöbíltő szernek használjuk általában.
Forrás: szepzold;