2015 04 11 235705
Forrás: MTI | 2015. 04. 11. 20:48:49

Az amerikai és a kubai elnök szombaton egyaránt az egymással folyó párbeszéd és együttműködés elmélyítése mellett foglalt állást, hangsúlyozva, hogy le kell zárni a múltat, a jövő felé kell tekinteni.
Az Egyesült Államok „nem lesz a múlt foglya” sem a Kubához, sem a latin-amerikai térség egészéhez fűződő viszonyában – hangsúlyozta Barack Obama amerikai elnök az Amerikai Államok Szervezetének (AÁSZ) csúcstalálkozóján. Leszögezte: Washington a jövő felé veti tekintetét. „A hidegháború véget ért” – mondta, hozzátéve: nem kíván belemerülni olyan vitákba, amelyek még az ő születése előtt kezdődtek. A problémákat úgy akarja megoldani – mondta -, hogy az egész térséggel együttműködik.

„Történelmi pillanatnak” minősítette az AÁSZ mostani csúcstalálkozóját, amelyen most először van jelen a térség mind a 35 államának vezetője, így Kubáé is. Úgy vélte: az Egyesült Államok és Kuba politikai közeledése az egész térség számára fordulópontot jelent.

Obama ugyanakkor némi védekezésre is kényszerült ezen a fórumon. Rafael Correa ecuadori elnök ugyanis élesen bírálta Washingtont, szerinte e nagyhatalom „folytatja törvénytelen beavatkozását” Latin-Amerikában. Példaként említette a Venezuela és az Egyesült Államok között kialakult feszültséget. (Az Egyesült Államok márciusban szankciókkal sújtott hét venezuelai tisztségviselőt emberijog-sértés és korrupció vádjával, Venezuela válaszul kiutasította az országból az Egyesült Államok caracasi diplomatáinak többségét).

Az amerikai elnök e bírálatra reagálva elismerte, hogy országa emberi jogi területen folytatott politikája nem volt mindig helyes, de – fűzte hozzá – nem tekinti beavatkozásnak, ha felemeli szavát bizonyos helyzetekben, amikor az emberi jogokról van szó.
Raúl Castro kubai elnök felszólalását a jelenlévők üdvrivalgással fogadták. Beszéde mintegy negyven percig tartott, s ebben ő is békülékeny hangot ütött meg északi szomszédjával szemben. Kedvezően értékelte amerikai kollégájának bejelentett szándékát, miszerint hamarosan leveszi a szigetországot a terrorizmust támogató országok listájáról.

Hangsúlyozta: Kuba kész a tiszteletteljes párbeszédre és a civilizált egymás mellett élésre az Egyesült Államokkal, függetlenül a két országot elválasztó mély ellentétektől. Egyúttal „felmentette” Obamát az előző amerikai elnökök által követett amerikai politika miatti felelősség alól. A pulpituson „becsületes embernek” nevezte az amerikai elnököt.

Raúl Castro ugyanakkor védelmére kelt Venezuelának, amelyet „testvérköztársaságnak” nevezett. Úgy vélte, a Nicolás Maduro elnök vezette ország semmiféle nemzetbiztonsági veszélyt nem jelenthet egy olyan nagyhatalomra nézve, mint az Egyesült Államok.
Kép: Google