A történelmi Szabolcs vármegye névadó települése, a ma ötszáz főt épphogy meghaladó lélekszámú Szabolcs község a Tisza bal partján, a Bodrog torkolatához közel, attól északkeletre fekszik.
kis település a volt Mudrány-kúrián és az Árpád-korban épült református templomon kívül jelentős történelmi emlékkel, a falu szélén található, gépkocsival is könnyen megközelíthető impozáns földvárral is büszkélkedhet.
Anonymus szerint a honfoglaló vezérek egyike, Szabolcs a vidéken megtelepülve építette fel a háromszög alakú erődítményt, melynek vizesárokkal övezett 15-20 méter magasságú falai 337 x 225 x 387 méteresek voltak. A falakat rácsos szerkezetbe ácsolt fatörzsek támasztották alá, melynek közeit agyaggal töltötték ki, és oldalait betapasztották. Ez az építkezési mód a honfoglalástól kezdődően évszázadokig általános volt.
Bár első írásos említése 1067-ből kelteződik, valószínű építési ideje a 900-as évek közepére tehető.
Az államszervező I. István király az ispánság és a kialakított vármegye központjává tette a hatalmas földvárat, melyet a X. század második felében tovább erősítettek. Jelentőségét mutatja, hogy I. László király 1092-ben ide hívott össze zsinatot, ahol több jelentős egyházi rendelkezést iktattak törvénybe.
Az évszázadok során a magas falak között többször találtak menedéket a környék lakosai a keleti nomád népek betörései idején.
A XIII. század elején a királyi vármegyék súlya az uralkodók adományozásai miatt lecsökkent. A politikai jelentéktelenné válással együtt a földvár katonai elavulása is nyilvánvalóvá vált. Az 1241. évi mongol betörés során a támadók elfoglalták és felgyújtották az erődítményt.
Batu kán csapatainak kivonulása után Szabolcs újjáépítésére már nem került sor, mivel a tapasztalatok alapján az országszerte megépülő kővárak nagyobb biztonságot kínáltak az invázió megismétlődése esetén.
Az elhagyott erősség faszerkezete az évszázadok során megroggyant, az eredetileg függőleges oldalú falak megroskadtak, magasságuk mintegy felére csökkent. Belső területét később temetőként is használták.
A területen az 1990-es években régészeti munkálatok is folytak. A szabadon látogatható vár területén felállították Árpád vezér szobrát és a honfoglalás tiszteletére emelt emlékművet, melyeknél a látogató fejet hajthat honfoglaló őseink emléke előtt.
Cím: Szabolcskülterület
Tel: +36 (42) 720 102
E-mail: [email protected]
Web: www.szabolcs.hu