Forrás: hirado.hu/Kossuth Rádió/Napközben | 2015. 04. 07. 20:57:16
Megváltoztak a természetjárási szokások, divatos lett a tanösvényeken, nemzeti parkokban vezetett csoportos túrázás.
A geotúrák, tanösvények, egyénileg nem látogatható nemzeti parki területek a társas érintkezés új színterei lettek, ahol nagyrészt városiak véletlenszerűen összeálló csoportjai beszélgetnek, barátkoznak, esetleg értékes természettudományos ismeretekkel egészítik ki gyermekeik tanulmányait. A sokszor divatos ruházatban, márkás lábbeliben, sétabottal felszerelt túrázóknak nem feltétlenül a megtett út hossza vagy nehézsége az elsődleges, hanem a kulturált együttlét. Sokan több órát utaznak egy-egy ilyen félnapos séta kedvéért, a túravezető pedig az indulás időpontját gyakran igazítja a budapesti busz érkezéséhez.
A geotúra előnye, hogy a természetjárónak nem kell azzal törődnie, hogy figyelje a turistajelzéseket, a térképet, mert mindezt megteszi helyette a vezető, aki emellett a természeti, kultúrtörténeti értékekről is ismereteket ad át, magyarázta Czibula György geotúra vezető a Kossuth Rádió Napközben című műsorában.
Győri Tamás József, a Magyar Természetjáró Szövetség igazgatója arról is beszélt a műsorban, hogy a mindennapi túrázásban is megjelentek a technikai vagy féltechnikai öltözetek. Nem csak divatról van szó, ezeknek az új anyagoknak számos előnyük van, kényelmesebb bennük a túrázás.
A Magyar Természetjáró Szövetség nagyon sokféle mozgalmat fog össze, s a célcsoportok is nagyon vegyesek. A menedzsereket például általában a teljesítménytúrák érdeklik, de igyekeznek elérni az iskolákat, az óvodákat is, hogy már gyermekkorban megszerettessék a gyerekekkel a természetjárást, de a szövetség fontos célcsoportjai a családok is. Győri Tamás József elmondta: külföldön jól működő mintákat is igyekeznek itthon is meghonosítani.
Kép: Google