Egy algyői gombász olyan kucsmagombára bukkant, ami egy dió héjából kelt ki. Jelenleg az ELTE laborjában vizsgálják meg alaposabban a leletet.
Egy csongrádi gombász egészen meglepő csodára bukkant az erdőben, miközben a tavasszal szokásos kucsmagomba-gyűjtésre indult. Egyből fel is kereste Algyőn Hajdú Mihály gombaszakértőt, hogy megmutassa neki a különleges leletet: kucsmagombával kereste fel, amely
egy dióhéjban növesztett termőtestet.
A gombákkal foglalkozó Facebook-csoportokban igazi szenzációt keltett a Csongrád megyei furcsaság, a fórumozók nemigen találtak magyarázatot a jelenségre. A dióhéjban nincs elég tápanyag, de csersav igen – amit viszont nem szeretnek a kucsmagombák.
Fölvetették, hogy biztos elkorhadt a héj, így a gombafonalak a talajból áthatoltak rajta, de a héj teljesen ép, nem erről van szó. A gombaszakértő úgy véli, egy varjú vihette fel magával egy nyárfára a diót még ősszel, megtörte, aztán leesett az avarra héja, amibe aztán kétféle spóra került.
Ebből fejlődhetett ki a termőtest
– magyarázta a negyven éve gombavizsgálóként dolgozó Hajdú Mihály a Délmagyarnak. De még mindig rejtély, hogy szinte tápanyag nélkül miként nőtt ki a dióhéjból egy gomba.
A dióhéj és kucsmagomba párosa befőttesüvegbe került, és az ELTE laborjában vizsgálják meg alaposabba, hátha sikerül választ találni az élettani csodára.
Sok minden játszhatott közre
A Ripost megkeresett egy tapasztalt gombászt, aki elmondta: az enyhe tél és a hirtelen érkező, meleg tavasz jótékonyan hatott a gombák fejlődésére és a csapadékos időjárás is kedvezett a burjánzásuknak.
Ez a cseh kucsmagomba szokott először megjelenni, de idén kicsit korábban bújt ki a talajból
– mondta lapunknak Beregszászi Lujza, aki szerint több tényező együttes jelenléte okozhatta, hogy a gomba egy dióhéjban telepedett meg.
Valószínűleg egy kis föld is került a héjba, a spóra így tudott kinőni, – bár az még mindig kérdés, hogy a dió magas csersavtartalma mellett hogyan tudott kifejlődni a kucsmagomba
– tárta szét a kezét a gombász, aki szerint a végleges választ majd az ELTE kutatói fogják megmondani.
Forrás: Ripost