A valóság az, hogy mindannyiunkat arra kondicionálnak, hogy bizonyos dolgokat gondoljunk és higgyünk mindenféle ésszerű magyarázat nélkül a reklámok, zenék, filmek, a televízió, a politikai propaganda és a katonai lélektani műveletek segítségével.

tudatalatti üzenetekről

Figyelembe véve a tudatalatti szó meghatározását – „a tudat alatt létező vagy működő” -, könnyű alábecsülni ennek az agymosási technológiának a hatalmát, mert a legtöbb ember nincs tudatában, hogy mi történik, mégis nagy mértékben befolyásolja az életünket. Amint valaki felismeri, hogy a tudatalatti üzenetek valósak és elkezd figyelni, sokkal könnyebbé válik felismerni, hogy mindannyian kondicionáltak vagyunk, hogy egy bizonyos módon viselkedjünk, hogy akarjunk bizonyos dolgokat, és hogy anélkül higgyünk meghatározott elképzelésekben, hogy a miértre racionális magyarázatot tudnánk adni.

Az alábbi rövid videóban Jeff Warrick, a „Programming the Nation” (A nemzet programozása – 2011) rendezője a tudatalatti üzenetek valódiságáról és működéséről beszél. Warrick néhány példát mutat be, melyek hirdetésekbe vannak ágyazva, amelyek tudatosan nem valószínű, hogy láthatók, de a tudatalatti beengedi.

A gyakori válasz az ilyen típusú információk felfedése kapcsán a szkepticizmus és a hitetlenség, hogy a nemi célzások vagy véletlenszerű szavak egy képbe vagy filmbe ágyazva nem befolyásolják egy egyén hajlandóságát egy termék megvásárlása esetén.

Bár ez egy általános feltételezés, hogy a nemi célzások adnak el, mert a legtöbb ember számára kellemes érzésekkel, izgalommal, élvezettel, vagy akár szeretettel járnak együtt, ám a tudatalatti üzenetek sokkal többről szólnak, mint hogy a hirdetők még több terméket tudjanak eladni. Ezek az üzenetek úgy vannak kialakítva, hogy hatással legyenek az általános fogyasztói viselkedésre, és befolyásolják az emberek életének mintáit, így formálva a társadalom egészét, létrehozva és magával ragadva az egyre fogékonyabb fogyasztókat.

Amikor tudatalatti üzenetekkel bombázzák az elmét, azok valószínűleg érzelmeket, emlékeket és érzéseket váltanak ki anélkül, hogy az ember tudatosan felismerné, miért érez egy bizonyos módon. Egy személy talán nem képes tudatosan felismerni, hogy miért kezd jobban vonzódni bizonyos viselkedéshez, életmódhoz illetve termékekhez, de nagyobb valószínűséggel adják meg magukat a vonzalomnak.

„… tudatalatti hirdetéseket használnak nem csak az eladások növelése érdekében, hanem arra is, hogy eltereljék a fiatalokat és bevonják őket az ilyen típusú viselkedésbe, ami csak veszélyes lehet a fogyasztó számára.” – (A tudatalatti üzenetek hatása a TV reklámokban a fogyasztói magatartásra – esettanulmány)(1)

Vajon a tudatalatti üzenetek különböző gazdasági, társadalmi és politikai problémákhoz is hozzájárulnak, melyek jelenlegi kultúránkban megtalálhatók, mint például a túlzott versengés, az alacsony önértékelés, az elhízás, a túlzott fogyasztás és az adósság? Számos példa van arra, mely alátámasztja ezt az elképzelést, és kimutatták, hogy a tudatalatti üzenetek idővel erőteljes hatást képesek kifejteni.

Vegyük például a nőknek szóló reklámokat. Ha megnézzük bármelyik hirdetést, amelyik a 18-35 éves kor közötti nőket célozza, a túlnyomó többségük azt üzeni, hogy a nőknek és lányoknak vékonynak kell lenniük, sok sminket kell hordaniuk, a hajukat egy bizonyos módon kell hordaniuk, és természetesen nagyon vonzónak kell lenniük. Szinte úgy tűnik, hogy a hirdetők feladata az, hogy elérjék, hogy a fiatal nők rosszul érezzék magukat.

Nézzünk meg nőknek szóló reklámokat példaként:

Más példákat figyelhetünk meg olyan filmekben, mint például a Rambo sorozat az 1980-as években, vagy a legújabb „Amerikai mesterlövész”, melyek dicsőítik az esztelen katonai önfeláldozást, a kínzást és az erőszakot. Romantikus érzelmeket keltenek a hatóságok iránti engedelmesség, és egy háborús uszító kormány iránt, a feltétel nélküli hűség érdekében.

„‘Az amerikai mesterlövész’ az amerikai társadalom legaljasabb aspektusait ünnepli – a fegyverkultúrát, a hadsereg vak imádatát, a hitet, hogy van egy veleszületett jugunk, mint „Keresztény” nemzet a ‘gyengébb fajokat’ kiirtani a Földön, egy groteszk hiperférfiasság, amely száműzi a részvétet és a szánalmat, tagadva a kényelmetlen tényeket és a történelmi igazságot, és lekicsinyli a kritikus gondolkodást és a művészi kifejezést.” – Chris Hedges (2)

Alább látható Jeff Warrick dokumentumfilmje, a „Programming the Nation” (A nemzet programozása), mely a tudatalatti üzenetek mögötti teljes történetet mutatja be. A filmben Warrick megvizsgálja a tudatalatti üzeneteket és más tudatalatti technikákat, melyekkel úgy kondicionálták az Egyesült Államok lakosságát, hogy az egyik legnagyobb fogyasztói nemzetté váljon a világon, mely arányában a világ természeti erőforrásainak 25 százalékát használja annak ellenére, hogy lakossága alig éri el a világ népességének 5 százalékát.
(1) – http://www.academia.edu/5676750/Impact_Of_Subliminal_Messages_In_TV_Advertisements
(2) – http://www.amazon.com/The-World-As-It-Dispatches/dp/1568587287

 

Forrás: újvilágtudat