forrás: Reuters

Az újonnan kifejlesztett és bemutatott Nadine barna hajával, puha bőrével és kifejező arcával az emberszerű robotok új típusát képviseli, amely fejlesztői reményei szerint egy nap személyi asszisztensként vagy idősgondozóként is dolgozhat.

Az 1,7 méter magas Nadine fejlesztője, Nadia Thalmann vonásait viseli. A szingapúri Nanyang Műszaki Egyetem vendégprofesszora és igazgatója három évtizeden keresztül végzett kutatásokat a virtuális emberek terén.

Emberszerű robot vigyázhat a demenciás betegekre
Nadia Thalmann (balra) és Nadine, a róla mintázott humanoid robot kérdésekre válaszol egy Reuters-interjú során Szingapúrban, 2016. március 1-jén. (Fotó: Reuters/Edgar Su)

Nadine szoftvere lehetővé teszi, hogy többféle érzelmet fejezzen ki, és felidézze a korábbi beszélgetéseket. Az android egyelőre kereskedelmileg nem elérhető, de Thalmann jóslata szerint a robotok egy nap megfelelő segítői lehetnek a demenciával küszködőknek.

Szavai szerint, ha ezeket az embereket magukra hagyják, nagyon gyorsan leépülnek, mindig szükségük van az interakcióra. Hozzátette, Nadine beszélgetőtárs lehet, történeteket mesélhet, és még játszani is tud.

Thalmann és csapata olyan emocionális robotokon is dolgozik, amelyek gyerekek játszótársaivá lehetnek. A projekt még a korai fejlesztési fázisban van, egyelőre prototípus sem létezik.

Emberszerű robot vigyázhat a demenciás betegekre
A Nadia Thalmann és csapata fejlesztette Nadine nevet viselő android laptopját figyeli, mellette a szoftverét futtató egyik számítógépes rendszer látható a szingapúri Nanyang Műszaki Egyetem campusán, 2016. március 1-jén. (Fotó: Reuters/Edgar Su)

A robot gyerek a tervek szerint képes lesz kérdésekre válaszolni, érzelmeket kifejezni és felismerni az embereket. A szociális társ szerepe mellett felügyeli is az egyedül maradt gyermekeket, értesíti a szülőket vagy a dadát, ha valami probléma merül fel.

Thalmann elmondta, a robot gyereket úgy szeretnék beprogramozni, hogy több nyelven beszélhessen, ezáltal oktatóként is segítheti az apróságokat.