forrás. hirado.hu

Jobb külön-külön cselekedni, mint együtt tétlennek lenni – reagált Angela Merkel szavaira a kormányfő. A német kancellár a migrációval kapcsolatos magyarországi népszavazást bírálta korábban. Orbán Viktor szerint Magyarország időben lépett, ezért ma a legvédettebb európai uniós ország.

A miniszterelnök a Kossuth rádió 180 perc című műsorában egyértelművé tette, hogy jelenleg a migránsválság megoldása a legfontosabb, amellett azonban zajlik egy másik vita is Európában. Arról szól, hogy az eurót használó országok kiépítsék-e saját Európájukat, a „mag Európát”, amely körül lenne egy „gyűrű Európa”.

Ez még nem a holnap problémája, ám ha asztalra kerül a kérdés, a magyar népnek sok mindent kell mérlegelnie – tette hozzá. Jelezte, az euróövezeti csatlakozáshoz Magyarországon az alkotmány értelmében kétharmados parlamenti támogatás kellene.

Orbán Viktor- Magyarország a legvédettebb európai ország
Orbán Viktor miniszterelnök. MTI Fotó: Máthé Zoltán

A görög rejtély 

Orbán Viktor szerint az elmúlt egy év legnagyobb rejtélye Görögország. Érthetetlennek nevezte, Görögország miért tűrte, hogy Törökország felől milliószám lépjenek át a területére ellenőrzés nélkül. Az is érthetetlen szerinte, hogy a szigetekre érkezőket a görögök miért szállították tovább a szárazföldre.

Orbán Viktor úgy összegzett: Görögország megsértette a schengeni megállapodást, mégis „valakik”, például a németek, állandóan megvédték.

Nem lesz itt Európa 

Nyomatékosította: Magyarország nem enged be a területére senkit ellenőrzés nélkül. „Itt nem lesznek kerítésáttörések, bevándorlózendülések, felgyújtott menekülttáborok, és nem fognak vadászni mindenfajta bandák magyar nőkre, a feleségeinkre meg a lányainkra” – fogalmazott.

Közölte, arra utasította Pintér Sándor belügyminisztert, hogy ha ilyesminek akárcsak a jelét látják, akkor azt csírájában el kell fojtani, meg kell torolni. „Ebből a szempontból nem csinálunk Európát Magyarországból, ez egy biztonságos hely marad” – mondta.

Ha a macedónok nem tudják tartani az állásaikat, akkor szükség lehet a védvonal erősítésére „fizikailag”. A kormány felkészült arra is, ha a magyar-román szakaszon alakul ki nyomás, és 2-3 hét alatt fizikai határt tud felállítani – mutatott rá.

Megjegyezte azt is, hogy a migránsokkal szembeni hazai védekezés teljes költségét Magyarország állja, az EU nem segít.

Nem zsarolhatnak a törökök 

Kitért Törökország és az EU viszonyára is, így például a törökök vízummentes utazásának kérdésére. Úgy vélte, ha hazánk bárkinek megadja a vízummentes belépés lehetőségét, az nem Törökország lesz, hanem először Ukrajna. A magyar külpolitika támogatja, hogy az EU megállapodjon Törökországgal, de ez önmagában kevés, nem váltja ki a saját védekezést – közölte.

Ankarával ugyanakkor együtt kell működni, de azt nem engedheti meg magának az 500 milliós Európa, hogy a 70 milliós Törökország lépéseitől függjön. Európa rendelkezik azokkal az eszközökkel, amelyekkel meg tudja védeni magát, mégsem teszi, ami érthetetlen – fejtette ki.

Arra a felvetésre, hogy a NATO európai erőinek főparancsnoka szerint Oroszország szíriai bombázása okozza az európai menekültválságot, elmondta: nem logikus az oroszok nyakába varrni a migránsok elindulását Európa felé, hisz előtte is özönlöttek a kontinens irányába.

Harcolunk Brüsszellel

A kormányfő egyértelművé tette azt is, hogy Magyarország, Szlovákiával együtt, az összesen 120 ezres kötelező betelepítési kvótáról szóló döntés ellen lépett fel bírósági úton. A magyarországi népszavazás nem az ellen van, hanem a folyamatos, állandó betelepítésekkel szemben.

Szerinte ugyanis az olyan alapvető kérdésekben, amelyek népek sorsát határozzák meg, az embereket meg kell hallgatni. Magyarország a demokratikus gondolkodású népek közé tartozik, ebben a kérdésben viszont ez ütközik a liberalizmussal – világított rá.

Nyomatékosította azt is: a kormány készen áll arra, hogy megvívja a csatákat Brüsszellel, és javaslatokat tegyen, ha csökkenteni akarják a Magyarországnak járó uniós forrásokat. A magyar diplomácia ehhez elég erős, és a legdurvább fenyegetésekkel is fel tudja venni a harcot – fűzte hozzá.

Magyarország hosszú idő után megindult a saját céljai felé, amit veszélyeztet a migránshelyzet és brüsszeli lehetetlenség. Meg akarjuk azonban védeni az elmúlt évek munkáit és a jövőnket – emelte ki.

Stabil Szlovákiát szeretnénk 

A miniszterelnök kitért a hétvégi szlovákiai választásokra is. Arra kérte a felvidéki magyarokat, hogy menjenek el szavazni. Úgy foglalt állást: egy stabil, kiegyensúlyozott Szlovákia, amellyel Magyarország szövetségben lehet – mint az elmúlt években -, az európai színtéren való közös fellépés lehetőségét adhatja meg.

Megjegyezte, az elmúlt hónapokban tartott más európai választások „nem vidítanak fel”, mert instabil helyzetek alakultak ki. Szerinte mindez Európát is gyengítette.

A nagy siker 

A Saul fia című film Oscar-díja kapcsán megjegyezte: a hazai filmipar korábbi káoszában Andy Vajna, a filmipar megújításáért felelős kormánybiztos vezetésével hosszú évek alatt tettek rendet, annyi támogatást adtak, amit már nem lehet emelni, azóta pedig a magyar filmek 130 különböző elismerést zsebeltek be.

„Ezeknek kiemelkedő, nagy hegycsúcsa a Saul fia” – mondta Orbán Viktor, aki gratulált a film rendezőjének és a teljes stábnak.

 
Orbán Viktor interjúja a Kossuth Rádió 180 perc műsorában.