forrás: MTI
Évente több száz nőt kényszerítenek az afgán hatóságok megalázó és olykor fájdalmas, szakmailag megkérdőjelezhető szüzességi vizsgálatokra, ha házasságon kívüli nemi élettel vádolják meg őket, ami „erkölcsi bűncselekménynek” számít az országban – közölte a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi jogvédő szervezet kedden az Afganisztán Független Emberi Jogi Bizottsága nevű kormányzati szervezet tanulmányára hivatkozva.
Az afgán szervezet a tavalyi évben ötvenhárom nőt hallgatott meg az ország tizenkét tartományában. Negyvennyolcan közülük azt mondták, hogy nőgyógyászati vizsgálatokra kötelezték őket a hatóságok, miután házasságtöréssel vádolták meg őket, vagy azt állították róluk, hogy elszöktek otthonról.
A kép illusztráció. MTI/EPA/ Dzsalil Rezají
A legtöbb esetben a „szüzességi tesztet” – amelyek során a vaginát és olykor a végbelet is megvizsgálják – férfi őrök és más személyek jelenlétében végzik az orvosok. A szervezet megjegyzi, a vizsgálatok olykor kínzással érnek fel, és szörnyű következményekkel járnak.
„Mivel a nőgyógyászati vizsgálatokat az áldozat beleegyezése nélkül végzik, szexuális zaklatásnak és emberi jogsértésnek minősíthetőek” – közölte a bizottság, hozzátéve, hogy ez a gyakorlat ellentétes az afgán alkotmány szellemével és a nemzetközi alapelvekkel is.
A tesztek célja annak a meghatározása, hogy az áldozat aktív nemi életet élt-e házasságon kívül. Az orvosok a vizsgálat után jelentéseket írnak, amelyeket a bíróságon gyakran fel is használnak „erkölcsi bűncselekményekkel” megvádolt nők tárgyalásain. A jelentésekben gyakran megállapítják, hogy szűz-e még az érintett nő, és gyakran vagy az utóbbi időben élt-e nemi életet.
Az emberi jogi bizottság jelentése szerint e vizsgálatok tudományos szemszögből alaptalanok.
A kényszerített vizsgálatokról beszámoló nők között a legfiatalabbak 13 évesek voltak. Az 53 megkérdezettnek több mint az egyharmada arról számolt be, hogy több mint egy alkalommal végeztek rajtuk szüzességi vizsgálatot. Mások azt mondták, hogy csak azért vetették alá őket a tesztnek, mert engedély nélkül hagyták el az otthonukat. A jelentés hangsúlyozza, hogy az otthon engedély nélküli elhagyását nem tiltják az afgán törvények.
A bizottság jelentésében arra figyelmeztetett, hogy olyan kultúrában, amelyben nagy értéket tulajdonítanak a nők szüzességének, az ilyen agresszív tesztekkel nemcsak a nők méltóságában és lelki egészségében tesznek kárt, hanem társadalmi helyzetüknek is ártanak. A bizottság megjegyezte, arra is volt példa, hogy a nők nem tudták bizonyítani „érintetlenségüket” az esküvőjükön, s ezért erőszakos cselekmény áldozataivá váltak, olykor meg is ölték őket.