forrás: CsP – hirado.hu
Február 14. Szent Bálint, avagy Valentin napja, a szerelmesek ünnepe. Vasárnap az emberek világszerte virággal, édességgel és egyéb ajándékokkal lepik meg kedvesüket, szeretteiket. Utánajártunk, mennyit és mire költenek a magyarok Valentin-nap alkalmából.
A Bálint-nap eredete nem határozható meg pontosan, a pogány természetkultusz, a római életszeretet, a népszokások és a keresztény hit hagyománya egyaránt nyomot hagyott benne. Ez nem befolyásolja ugyanakkor az emberek jelentős részét abban, hogy Valentin-nap alkalmából meglepje kedvesét, szeretteit, ki kisebb, ki nagyobb, ki olcsóbb, ki pedig drágább módon.
MTI/Czeglédi Zsolt
A szerelmesek ünnepére külön készülnek a virágárusok, a csokoládé gyártók és az azt forgalmazó üzletek, valamint az elmúlt években már a kuponoldalak is, hisz egyre többen döntenek a vörös rózsa helyett valamilyen szolgáltatás ajándékozása mellett.
A csokival nem lehet mellé lőni
A GfK piackutató intézet korábbi felmérése szerint a Valentin-napi csokoládéforgalom nagyjából a húsvétihoz mérhető.
A normál időszakhoz képest 25 százalékkal több desszert fogy ebben az időszakban, ami évről évre növekszik – mondta a hirado.hu-nak Fodor Attila, a CBA kommunikációs vezetője a kiskereskedelmi lánc forgalmáról beszámolva. Hozzátette: a legnagyobb kereslet a speciális, Valentin-napi csomagolásban lévő csokoládék iránt van, a szív alakú és a vörös színű, 1-3 ezer forintos desszertek fogynak ilyenkor a legjobban.
Sokan már nemcsak csokoládét, hanem virágot is üzletekben vesznek, ezt mutatják legalábbis az eladási adatok – jegyezte meg Fodor Attila.
Drága a rózsa, de viszik
Ennek ellenére nem panaszkodhatnak a virágárusok sem. Az általunk megkérdezett budapesti és vidéki virágüzletek a normál időszakhoz képest Valentin-nap hétvégéjén kétszeres, háromszoros forgalmat bonyolítanak le.
Még mindig a rózsa, elsősorban a vörös a favorit, de az elmúlt években egyre népszerűbbé váltak a tavaszi, színes virágok is. Ez a virágárusok szerint a tavasz iránti vágy és a jóval magasabb rózsaár miatt van így. Valentin-napon ugyanis egy szál rózsáért akár ezer forintot is elkérhetnek az ilyenkor megemelt importárak miatt.
MTI/Czeglédi Zsolt
A fiatalabb és a vékonyabb pénztárcájú vevők általában egy szál virágot vásárolnak csak, de van, aki nem sajnál akár 10 ezer forintot sem egy hatalmas virágcsokorra. Természetesen a vásárlók döntő többsége a férfiak közül kerül ki, de mivel különböző ajándéktárgyak is kaphatók az üzletekben, ezért nők is be szoktak térni. Vidéken vásárlónként 2-3, Budapesten 4-5 ezer forintos átlagárról számoltak be a virágboltok.
Sokan már inkább élményt adnak
A hagyományosnak tekinthető ajándékokon felül a karácsonyi bevásárlás mellett már Valentin-napon is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a különböző szolgáltatások, élménymeglepetések.
Kedveltek a különböző kurzusok, úgy mint főzőiskola, rúdtánc, jobb agyféltekés rajzolás, illetve az utóbbi időszakban berobbant szabadulós játékok. A tavasz közeledtével pedig nagyon sokan vásárolnak fogyasztó- és testkezeléseket is – közölte megkeresésünkre Schmidt Richárd, a Bónusz Brigád kereskedelmi igazgatója.
A szolgáltatók is készülnek a Valentin-napra, speciális ajándékok tucatjai találhatók meg a kuponoldalakon: a különleges vacsoraajánlatoktól a pároknak szóló fotózáson át a romantikus hétvégi utazásokig. Éppen ezért a virághoz és a csokoládéhoz képest többet, átlagosan 9 ezer forintot költenek el egy-egy meglepetésre a vásárolók.
Nem lógunk ki a sorból
Bár a Valentin-napot ma már a világon szinte mindenütt megünneplik, a legnagyobb kultusza az angolszász és francia nyelvterületen van. Amerikában – a milliónyi elküldött internetes üdvözlőlap és kupon ellenére – egymilliárdnál több kártya indul útjára, ami karácsony után a második legnagyobb forgalmú időszak a postán. A legnépszerűbb meglepetésnek a virág, a szív alakú dobozban lévő csokoládé és az ékszer számít.
Érdekesség, hogy Dél-Koreában és Japánban csak a nők adnak ajándékot, a férfiak azt a „Fehér napon” viszonozzák, Peruban pedig 2011-ben munkaszüneti nappá nyilvánították február 14-ét.