Mégsincs meg a mindent eldöntő tudományos bizonyíték arra, hogy a Zika-vírus kisfejűséget okoz.

Zika-vírus: még legalább másfél év a védőoltás klinikai tesztjéig

Dr. Marie-Paule Kieny

Szlovén tudósok publikáltak erre utaló eredményeket egy brit orvosi lapban, de az Egészségügyi Világszervezet főigazgató-helyettese pénteki sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy még pár hét, mire kiderül, hogy a kisfejűség és a Guillain-Barré-Strohl szindróma hátterében állhat-e Zika-vírus.

Dr. Marie-Paule Kieny a védőoltásról azt mondta, hogy 10 biotechnikai cég is dolgozik rajta, közülük kettő, egy amerikai és egy indiai, eredményesebbnek tűnik a többinél. A biztató fejlemények ellenére még legalább másfél év, mire a fejlesztések klinikai tesztje elkezdődhet.

Az eredetileg afrikai és ázsiai, ott is az egyenlítő vidékén honos vírus tavaly év eleje óta robbanásszerűen terjed Dél-Amerikában és mostanra a kontinens északi részén is.

Brazíliában eközben több mint harmincszor annyi újszülött jött világra kisfejűséggel 12 hónap alatt, mint a megelőző évben. Ezért feltételezik a tudósok, hogy van összefüggés a kettő között.

Brazíliában több százezer katonát vezényelt ki a hadsereg a Zika-vírust terjesztő egyiptomi csípőszúnyog irtására. Ott sok múlik most ezen, hiszen rengeteg sportolót és turistát várnak az augusztusi olimpiára.

forrás: euronews