A magyar csapat gasztrohorrorja tarolt a két napos filmek fesztiválján. 48 óra alatt készítették el a díjnyertes magyar gasztrohorrort
Elképesztő sikert aratott egy magyar rövidfilm a világ egyik legkülönlegesebb fesztiválján.
A nemzetközi 48hour Film Project filmkészítő versenyét több mint 130 országban rendezik. A megmérettetés lényege, hogy a résztvevőknek csupán 48 órájuk van arra, hogy forgatókönyvvel és utómunkákkal együtt elkészítsenek egy filmet.
A magát Art Vader Motion-nek nevező csapat 2015 novemberében a budapesti fordulón indult. Hatalmas, embert próbáló munkával belefért két napba, hogy megírják az alaptörténetet, leszervezzék a forgatást – persze színészekkel együtt, majd a nyersanyagon elvégezzék a szükséges utómunkákat.
A Szeretlek Magyarország kérdésére Kiss Norbert Ádám, az Art Vader Motion tulajdonosa és art direktora azt is elárulta, mi volt számukra a versenyen belül a legnagyobb kihívás. A rendező szerint már maga a horror kategória is nagy kihívás volt. A legnehezebb azonban egy ilyen versenyen az, hogy nagyon rövid idő alatt kell összeszervezni a csapatot: színészeket, statisztákat, sminkeseket, helyszínt, kellékeket.
Elmondta, hogy a lehetőségekhez képest Sellei Ábellel, a film producerével és szerkesztőjével megpróbáltak előre felkészülni. Előre lebeszélték ismerősökkel, barátokkal, és olyanokkal akikkel korábban együtt dolgoztak, hogy ha a 48 óra alatt szükség lesz rájuk akkor jönnek.
Kiss Norbert Ádám kihangsúlyozta azt is, mekkora szerepe volt a film létrejöttében az összetartásnak.
„Fantasztikus dolog, hogy Magyarországon lehet úgy is együtt dolgozni, hogy ha kell az ismerősök, kollégák jönnek, és viszonzást nem várva, lelkesedésből segítenek filmet készíteni.”
A végeredmény, a Fine Dining egy pörgő, magával ragadó, lendületes film lett, amelynek megvan a maga sajátos ritmusa. Remek a hang és a vágás – nagyszerűen klappol együtt a kettő. Az pedig, hogy ma divatos gasztrohullámot ilyen ötletesen lovagolták meg és fordították ki, külön dicséretet érdemel. Egymás után többször is megnéztük a filmet.
Az elkészült, Fine Dining című „horror” produkció 3 kategóriában is kitűnően teljesített: a városok fordulójában megkapták a legjobb vágás és a legjobb sound design díját, ezen kívül ezüstérmesek lettek a közönségszavazáson.
Art Vader beszámolója
Hogy ment a forgatás? Erről a csapat számolt be a honlapján.
Péntek este 7 órakor egy zsákból húztuk ki a horror kategóriát. Fél óra döbbenet után megkaptuk a kötelező elemeket is és újabb csend következett. Szerepelnie kell benne egy néptáncosnak, az egyik szereplő neve Besenyő Csongor vagy Csenge, benne kell lennie egy pecsétnek, és ennek a mondatnak szó szerint: “Nem fogok hazudni neked, az anyám besúgó volt.”
Tehát: horror, néptáncos, Besenyő, besúgó. Hogy lesz ebből film?
Hajnalig mi sem tudtuk, de végül 3 órára elkészült a forgatókönyv és a cím is: fine dining. Nem akartuk klasszikus sklisékből felépíteni a horrorfilmet, kísérletezni szerettünk volna és végig izgalomban tartani és elgondolkodtatni a nézőt. Ezt egy dramaturgiai csavarral próbáltuk megoldani, végig nem tudjuk ki a gyilkos, de még talán utána sem lehetünk benne biztosak.
Fanyar társadalomkritikát próbáltunk megfogalmazni egy naív fiúról, aki megkérdezés nélkül beszalad az erdőbe egy fiatal lánnyal, és az urizáló elitről, akiknek már tényleg semmi sem elég. Ezért is lett a film alcíme: „mi kell még?”
Szombaton reggel 8:45-kor Zsuráfszki Zoltán György, akivel még 2013-ban Junior Prima filmet forgattunk, elvállalta a főszerepet, és pár perccel később már úton is voltunk az Unikornis Lovardába, Pilisjászfaluba.
11 órakor a kaszkadőr jelenetekkel kezdtük a forgatást, majd 13:00- ra percre pontosan megérkezett az Airfilm stábja és két óra alatt felvettük a drónos jeleneteket. A légifelvételek után visszamentünk az erdőbe és sötétedésig forgattunk, majd Budapesten két helyszínen folytattuk: próbateremben és egy budai villa konyhájában.
Megtanultuk, hogy ha sietsz és rengeteg dolgod van, akkor pihenj egy kicsit. Szóval a vasárnapunk nyugodt kávézással indult, majd 10 óra körül nekiláttunk a vágásnak: leválogattuk a nyersanyagot, jeleneteket illesztettünk össze, hangot kevertünk, fényeltünk. Végül már a moziba menet közben exportáltuk a filmet, kinyitott laptoppal rohantunk a leadásra. 4 perccel a határidő előtt, de meglett. Másnapra pedig a teaser is elkészült egy karcos hangú, írországi narrátorunk segítségével.
A film