forrás: Kossuth Rádió/Napközben
Sokan keverik a tejallergiát a tejcukor-érzékenységgel, pedig nem ugyanaz.
Jobb esetben csak viszket és kiütéseket okoz, rosszabb esetben olyan allergiás reakciót vált ki, amely azonnali orvosi beavatkozást igényel. Egyre gyakoribb, hogy a tej valamelyik alkotóeleme allergiás reakciót vált ki a fogyasztóból.
Örökölhető a hajlam?
Szakemberek szerint az allergia kialakulásában az örökletes tényezők is szerepet játszhatnak. Ha a családban mindkét szülő allergiás, akkor a gyereknek 60, ha csak az egyik, akkor 30 százalék az esélye az allergiás betegség kialakulására.
Fontos tisztázni a fogalmakat, mert sokan keverik a tejallergiát a tejcukor-érzékenységgel. Utóbbi, kellemetlen panaszokat ugyan okozhat, de életveszélyt nem, szemben a tejallergiával, amelynél akár jelentkezhetnek életfunkciókat érintő komolyabb reakciók is – mondta Réti Lajos, allergológus főorvos.
Hallgassa meg!
A tejallergiánál a tejfehérjére mutat valaki reakciót. Ez az allergiás reakció főleg a csecsemőkre jellemző, de később ezt kinövik – véli a szakember.
Ha egy csecsemő tejallergiás, akkor jelentkezhetnek bőrtünetek, hasmenés, véres széklet, de sokaknál felléphetnek olyan tünetek, mint a pollenallergiásoknál, azaz szemviszketés, orrfolyás, tüsszögés.
A tejallergiás csecsemők 95 százaléka általában 3 éves koráig kinövi a betegséget – ezt már Antal Emese dietetikus mondta a Kossuth Rádió Napközben című műsorában.
Tilos minden tejtermék
Akinek tejfehérje allergiája van, nem fogyaszthat semmilyen tejterméket. Szigorúan tilos a tej, a sajt, a túró, a joghurt és a kefír is. Azok, akik tejcukor-érzékenyek, ott az egyéni toleranciaszinttől függ, hogy mit ehetnek meg és mit nem.
Nagyon fontos, hogyha valaki a tünetek alapján úgy érzi allergiás, vagy tejcukor-érzékeny mindenképpen vizsgáltassa ki magát. Forduljanak szakorvoshoz. Amennyiben kiderül mi a baj, annak megfelelően lehet táplálkozni, ebben akár egy dietetikus is segítséget tud nyújtani – hangsúlyozta Antal Emese.
Felnőttkorban viszonylag ritka a tejallergia, bár, akiknél megmarad, azok súlyosabb esetek – mondta Réti Lajos. Az életveszélyes állapot elkerülése végett az allergológus felírhat injekciót a betegnek, hogy kéznél legyen olyan esetben, amikor valaki tudta ellenére olyan ételt vagy italt fogyaszt, ami tartalmaz tejet – nyilatkozta az allergológus a Kossuth Rádióban.