Milyen tápanyagok hiánya okozhat depressziót vagy hangulatzavart?

6 olyan tápanyag hiány, ami depressziót és hangulatzavart okozhat

B6 – vitamin

A B6 vitamin hiánya depresszióhoz és más kognitív zavarokhoz vezethet. Ez a tápanyag elengedhetetlen a neurotranszmitterek keletkezéséhez, amik olyan kémiai anyagok az agyban, amik befolyásolják a hangulatot. A B6- vitamin abban is segít, hogy egészséges állapotban tartsa az idegrendszert. Ráadásul a B6 vitamin segít a testnek feloldani a B12 – vitamint, aminek a hiánya szintén összefüggésbe hozható a depresszióval.

D –vitamin

Ez a hiány összefüggésbe hozható a depresszióval, a demenciával és az autizmussal is. A D-vitamin szintünk csökken ősszel és télen, mivel a napfény az egyik leggazdagabb D-vitamin forrás. A megfelelő mennyiségű szerotonin segít megelőzni és kezelni az enyhe depressziót. Ezen felül pedig a D-vitamin nagyon fontos az immunrendszer és a csontok egészsége számára.

Aminosavak

Az aminosavak olyan speciális protein blokkok, amikből némelyik neurotranszmitterré alakul át. A megfelelő aminosav mennyiség nélkül az agy nem tud működni és tétlen, homályos, összpontosításra képtelen és depressziós lesz. Az aminosavak megtalálhatóak a húsban, a tojásban, a halban, a babban, a magvakban és a diófélékben.

Magnézium

A magnézium is egy nagyon fontos tápanyag, aminek a hiánya depresszióhoz vezethet. Segít aktiválni olyan enzimeket, amik szükségesek a szerotonin és dopamin képződéshez. Emellett befolyással van több rendszerre is, amik kapcsolatba hozhatóak a depresszió kialakulásával. Ezen felül segít fenntartani a csontok egészségét, csökkenti a szorongást és csökkenti a vérnyomást, csak hogy párat említsünk.

Cink

Az enzimek (amikből több, mint 300-al rendelkezünk) a cinket használják legtöbbet a többi ásványi anyaggal szemben. Elengedhetetlen a szervezet több rendszere számára. Aktiválja az emésztőenzimeket, ezáltal elősegíti a szervezetet, hogy feltudja dolgozni az ételt, valamint megelőzi az ételallergiákat (amik cserébe megelőzik a depressziót,  jó pár hangulati zavart az ételallergiák váltanak ki). Emellett segít a DNS-ünket megjavítani és proteint termel. Végezetül cink segít a gyulladást kordában tartani és felturbózza az immunrendszert.

Szelén

A szelén szintén létfontosságú az agy működéséhez és segít javítani a hangulatot és a depresszió tüneteit. Továbbá a szelén fontos szerepet játszik a pajzsmirigy megfelelő működésében. Az egészséges pajzsmirigy elengedhetetlen a mentális egészséghez.

Forrás: Dr. Tihanyi László