Bátmonostor község Bács-Kiskun megyében, Bajától 8 km-re délre, a magyar szerb országhatártól 30 km-re terül el. A községet eloször 1192-ben említik az okiratok. Az Óbátmonostor nevu terület, amit a helyiek Pusztafalunak neveznek, a mostani településtol 3 km-re délre helyezkedik el. Egykor ennek a falunak az ura Becsei Imre a Becsei Töttös, Pilis vármegye fo ispánja volt. A falu 1761-ben északabbra, a jelenlegi helyére költözött. Ekkor építették a római katolikus templomot. Bátmonostor lakossága 1800 fo, magyar anyanyelvu. A faluban nincs számottevo nemzetiség. A községben valamennyi út szilárd burkolatú, pormentes; vezetékes gázellátás, telefonhálózat van. 2002. év végére elkészült a település rendezési terve, mely a hatályos jogszabályoknak és a helyi magán- és vállalkozói igényeknek egyaránt megfelel. A község északi részén építési telkeket alakított ki az önkormányzat, melyek jó fekvésuek, bel- és árvízmentes helyen terülnek el. A községben körzeti orvosi, fogorvosi, védonoi szolgálat muködik. A gyermekek oktatását, nevelését a napközi otthonos óvoda és a 8 évfolyamos általános iskola látja el. Muvelodésre, szórakozásra a muvelodési ház és a községi könyvtár ad lehetoséget. A falu lakossága máig is orzi néphagyományait, különösen igaz ez a népviseletre. Néhai Papp István (Tóni Pista) helyi Úri Szabó évtizedek óta gyujtötte a helyi népi alkotásokat és régi használati tárgyakat. A Rozmaring Hagyományorzo Táncegyesület vezetojeként a táncolni vágyóknak tanította a bátmonostori táncokat. Bátmonostor község díszpolgárai: néhai Kiss József, több évtizedig dolgozott muvelodési területen, néhai dr. Vágvölgyi Ferenc, aki hosszú ideig a falu orvosa volt.
A település megközelítheto: Bajáról indulva dél felé az 51-es úton 10,4 km.
A régi okmányokban számtalan említés történik Bátmonostorról. Az 1191-es évben kezdte építeni a falu mellett Óbátmonostoron Bot bihari ispán a román stílusú monostort. Ennek lerombolt alapjaira késobb gót stílusú templomot építettek. Az itteni birtokokat 1320-ban Károly Róbert király huséges híve, Becsei Imre szerezte meg, amelyrol a királytól adománylevelet is kapott. Két fia, Töttös és Vesszos nagy odaadással szolgálta Nagy Lajos királyt. A Becsei nemzetség azonban fiú utód nélkül maradt, ezért Töttös László 1466-ban örökösödési szerzodést kötött a leányágon rokon Váradi családdal. A török fenyegetés miatt 1524-ben a monostori levéltárat Kisvárdára szállították. A török hódoltság alatt a település elnéptelenedett. A vár még álló falait 1761-ben kamarai rendeletre felrobbantották. Késobb a falu újratelepült, és a régi monostor köveit is beépítették az új templomba.
Gyönyöru népviseletéről is ismert a község messze földön híres népzenei és hagyományorző néptánc együttese. A templom búcsúját május első vasárnapján tartják. Május végén kitáncolják a májusfát.
A település déli határánál lévő motokrosszpályán minden év szeptemberében az országos versenynaptár szerint tartanak versenyt. A szüreti mulatságot szeptember végén rendezik.
A falu a Hajós-Vaskúti Borvidékhez tartozik.
Látnivaló
Népviseleti Gyűjtemény
Cím: 6528 Bátmonostor, Árpád u. 6.
Tel: (79) 474-023
Sportolási lehetőség:
• Motocross-pálya
• Futballpálya
• Fedett általános iskolai sportcsarnok
Strandolási lehetőség:
• Csatornapart /Petőfi Sándor u. vége/
Egyesületek, Civil szervezetek:
• Bátmonostori Civil Egyesület
• Rozmaring Hagyományőrző Egyesület
Szálláshely:
• Vendégház /Zrínyi M. u. 4./
Szórakozóhelyek:
• Oázis /József Attila u.12./ Tel.: (79)474-127
• Senátor Bár /Tanya u.5./ Tel.: (79)474-317
• Barát Kiskocsma /Gábor Áron u./
• Ittató-bár /Petőfi Sándor u./
• Sarki Koccintó /Hunyadi u./
• Las Vegas Kocsma /Zrínyi M. u. 18.
Cím: Bátmonostor Zrínyi M. utca 1.
Tel: +36 (79) 574 010
E-mail: [email protected]
Web: http://www.batmonostor.hu