Hamarosan az értékpapírszámla-befektetők a Magyar Nemzeti Bankon keresztül is lekérdezhetik majd a számlájukat, vagyis azonnal lebuknának a nem létező kötvényeket árulók. Míg az MNB azon van, hogy ne legyen több brókerbotrány, addig a Befektető-védelmi Alap már elkezdte a Buda-Cash és a Hungária ügyfeleinek kártalanítását.
Brókerbotrányoktól volt hangos a tavalyi esztendő, amelynek következtében egyre inkább megromlott a befektetők, köztük a kisbefektetők bizalma a magyar brókerpiac iránt. Ezért is fontos, hogy az MNB elkötelezett a pénzügyi fogyasztóvédelem, illetve a jogosulatlan, engedély vagy bejelentés nélküli pénzügyi szolgáltatók kiszűrésére hivatott piacfelügyelés területén is. Ennek a folyamatnak a részeként a jegybank a jövő héten bejelenti, hogy az értékpapírszámla-befektetők az MNB-n keresztül is lekérdezhetik majd a számlájukat. Bár a részletek jelenleg még nem ismertek, feltehetően ez a lépés is azt a célt szolgálja, hogy a befektetők és a kisbefektetők pénze még nagyobb biztonságban legyen, s ne kerülhessen sor egy újabb brókerbotrányra.
Emlékezetes, a brókerbotrány-sorozat 2015. február 23-án indult a Buda–Cash Brókerház Zrt.-vel, majd március 6-án folytatódott a Hungária Értékpapír Zrt.-vel. Március 10-én pedig a Quaestor-csoporthoz tartozó QUAESTOR Értékpapír-kereskedelmi és Befektetési Zrt következett a sorban. Február 23-án részlegesen felfüggesztették a Buda Cash működési engedélyét az MNB által folytatott vizsgálat miatt. A jegybank március 6-án részlegesen felfüggesztette a Hungária Értékpapír Zrt. működését szintén szabálytalanságok feltárása miatt. Március 9-én öncsődöt jelentett be a Quaestor Financial Hrurira Kft., amely a Quaestor-csoport tulajdonában állt. Március 10-én a Quaestor-csoporthoz tartozó QUAESTOR Értékpapír-kereskedelmi és Befektetési Zrt. tevékenységi engedélyének részleges felfüggesztésére került sor.
Mi az értékpapírszámla és a befektetési alap?
Ahhoz, hogy befektetési alapot vegyek, kell rendelkeznem egy értékpapír számlával is. Ez olyan, mint egy bankszámla, csak pénz helyett értékpapírokat tartanak rajta nyilván. Befektetési alapok mellett tarthatunk rajta részvényt, kötvényt, illetve más pénzügyi terméket. Fontos, hogy az értékpapírszámlákon nem lehet minden banki műveletet elvégezni: csak értékpapírokat lehet adni, venni, esetleg transzferálni egy másik értékpapír számlára (ami a folyószámlás utalásnak felel meg.) Készpénzforgalom sem bonyolódhat ezen a számlán, ahhoz külön ügyfélszámlával kell rendelkeznünk. Ezeket a számlákat vagy bank, vagy befektetési szolgáltató (brókercég) vezeti, díj ellenében.
A befektetési alap olyan eszköz, amely azt teszi lehetővé, hogy az egyes befektetők megtakarításaikat egyszerű, biztonságos és költséghatékony módon, a kockázatokmegosztásával fektethessék be az értékpapír – és ingatlanalapok esetében – az ingatlanpiacon. Az alap a befektetők közös tulajdonában lévő vagyontömeg, melyet az alapkezelő (egyéb intézmények közreműködésével) hoz létre és kezel. Az egyes befektetők részesedését ebből a közös vagyontömegből a befektetési jegyek testesítik meg.
Engedélyköteles tevékenység
A pénzügyi szervezetek által végzett tevékenységek Magyarországon felügyeleti engedélyhez vagy bejelentéshez kötöttek. A pénzügyi szervezetek felett az MNB felügyeletet gyakorol, ami elsősorban e szervezetek ügyfeleinek védelmét szolgálja. Azon szolgáltatók (cégek, illetve természetes személyek), amelyek nem szerepelnek az MNB nyilvántartásában, nem jogosultak az MNB engedélyéhez, vagy bejelentéshez kötött tevékenységek végzésére. A jogosulatlan tevékenységek tipikus jellemzői a következők:
- rövid futamidő alatt kimagasló hozam ígérete általában tőkegaranciával;
- nagyszámú közvetítő alkalmazása a piaci gyakorlatot meghaladó jutalékkal;
- sikeres cégek ismertető jeleinek felhasználása, klónozása;
- agresszív reklámkampány használata;
- helyi engedélyük hiányát határon átnyúló tevékenységként állítják be.
Indul a Buda-Cashesek és Hungáriások kifizetése
Napokon belül közel négyezer Buda-Cash (BC) és Hungária ügyfél hozzájuthat a Befektető-védelmi Alap (Beva) által fizetett kártalanításhoz, miután a szervezet átutalta részükre a kártalanítás összegét a kifizetést teljesítő takarékszövetkezeti fiókokba – írja közleményében a Beva. A részükre járó, összesen több mint hétmilliárd (Buda-Cash: 6,8 milliárd forint, Hungária 191 millió forint) kártalanítási összeget a Beva elutalta a fiókokba. Az érintettek a kártalanítás pontos összegéről és a kifizetés helyéről levélben kapnak értesítést, a kártalanítási összeg felvételéhez vagy átutalásához személyesen kell felkeresniük a kifizetőhelyet. A BC és Hungária ügyfelek egy részénél a Beva még további adatokat vár a felszámolótól, másik részük esetében pedig folyamatban van a kérelmek elbírálása.
Hunyor Erna Szofia
forrás: Profit7