Christian Dior divattervező 1905-ben született Granville-ben (Normandia, Franciaország) egy mosószerekkel foglalkozó nagyiparos családjában. Egy anekdota szerint kamaszkorában egy tenyérjós azt jövendölte számára, hogy „az asszonyok áldani fogják, maga pedig általuk fog boldogulni.”

Christian Dior  elegancia

Diorról bár kevesen tudják, de szülei még véletlenül sem divat irányába szerették volna egyengetni útjait. Édesanyja úgy gondolta, hogy politikai pályát szánna neki, ezért Dior beiratkozott eaz Ecole des Sciences Politiques-ra és diplomáciai pályára készül, de tanulmányait 1926-ban diploma nélkül megszakítja. Galériás lesz, Picasso, Matisse és Dali képeit állítja ki.

E korszaka az 1930-as évek gazdasági válságáig tart, ekkor egy betegség miatt is, felszámolja galériáját. Ugyanekkor apja is csődbe megy, és a családi ház eladásra kerü, azonban ma ez a ház, már múzeum, ahol sok érdekességgel találkozhatsz Chritian Dior életéből! Dior ezekben az években is már a divat felé hajlott, készített rajzokat, tervezett sapkákat, és ezeket a divatrajzokat 10 centért árusította.

„Első sapkavázlatait készíti ekkor, és a Figaro Illustré illusztrátora lesz. Vázlatai hamarosan Nina Ricci, Balenciaga és Claude Saint-Cyr divatházaihoz kerülnek, 1938-ban pedig a svájci Robert Piguet divatházhoz szerződik, ahol már, mint tervező, első sikereit készíti. Innen a második világháború sodorja el, némi katonai szolgálat után családjához költözik Dél-Franciaországba, ahonnan csak 1941-ben tér vissza a megszállt fővárosba, és ekkor a nagyhírű Lucien Lelong-házhoz szerződik. Négy év múlva Marcel Boussac, a „gyapjúkirály” pénzügyi segítségével az önállóság útjára lép.”

Érdekesség, hogy Dior minden kollekciójában szerepelt kötelező módon egy olyan modell, akit szülővárosáról nevezett el a híres tervez. Tehát mindig volt mellette egy Grandville elnevezésű modell, és minden kollekcióban megjelent nagy kedvence a gyöngyvirág. ha csak burkoltan is, de mindig belecsempészte ezt az illatos virágot terveibe Dior.

„Diornak köszönhető a II. világháború utáni divat talán legnagyobb fordulata, az 1947-ben bemutatott New Look elnevezésű kollekció, amely a nélkülözés, az egyszerűség évei után ismét népszerűvé tette a vékony derekat, a nagy szoknyákat, a finom részleteket. Bár a szakma örömmel üdvözölte a rengeteg anyagot felhasználó új stílust, a valódi célcsoport, a hétköznapi nők egy darabig ellenálltak. Egyrészt senkinek nem volt pénze megint több méternyi textilt beletenni egy szoknyába, másrészt Dior kollekciója visszahozta a fűzőt is, amitől a nők a háború alatt megszabadultak. A nemzetközi médiasikernek köszönhetően aztán a vásárlók is beadták a derekukat. Szó szerint is.”

Kevesen tudják, de mégis egyes magukat meg nem nevezni kívánó személyek szerint Dior tervezte és hozta be a köztudatba a mai napig is töretlen népszerűségnek örvendő ceruza szoknyát és a darázsderekat. Az első ilyen ceruza szoknyát 1954-ben mutatta be először egyik kollekciójában. 1949-ben ő volt az első nagy divattervező, aki kiegészítők gyártásához adta a nevét. Ma már teljesen megszokott, hogy egy márka együttműködik más cégekkel például napszemüvegek készítésében, de annak idején erősen kritizálták ezért Diort, úgy gondolták, tönkreteszi az haute couture iparágat.

Dior neve örökké fent áll és mai napig is mindenki tudja, hogy egy Diort viselni maga a tökéletes minőség és elegancia.

Forrás: delina