Tizenöt tonna elefántcsontot égetett el kedden Nairobiban Uhuru Kenyatta kenyai elnök, aki ígéretet tett arra, hogy 2015 végéig megsemmisítik az ország teljes, 100 tonnára becsült elefántcsontkészletét.
15 tonna elefántcsontot égettek el Kenyában
Az elefántcsont kilóját 2100 dolláros (573 ezer forintos) áron veszik Kínában, a kedden elégetett mennyiség értéke mintegy 30 millió dollárt (8,2 milliárd forintot) tesz ki.
Kenya nemcsak az afrikai elefántra vadászó orvvadászok kedvelt helye, de a térségben lemészárolt ormányosok agyarának fő csempészútvonala is.
Az elefántcsont öt át napon ég a nemzeti parkban
„Használhatatlanná kell tenni a vadállatok trófeáit mindenütt a világon” — mondta a Nairobi Nemzeti Parkban Kenyatta elnök, mielőtt meggyújtotta az elmúlt években elkobzott elefántagyarakból rakott mintegy három méter magas máglyát. Az elefántcsont öt át napon ég a nemzeti parkban éber felügyelet mellett, amíg teljesen hamuvá nem válik.
Kenyatta elnök hangsúlyozta, hogy fokozni kell a természet elleni bűncselekményekkel szembeni harcot. A vadvilág világnapja alkalmából tartott eseményen az elnök arra is ígéretet tett, hogy az év végéig a teljes készletet elégetik.
A Save the Elephants nevű civil szervezet alapítója, Iain Douglas-Hamilton szerint ez volt a valaha elégetett legnagyobb elefántcsont-mennyiség.
Az orrszarvúk és elefántok orvvadászata a 2000-es évek eleje óta egyre nő Kenyában, akárcsak a fekete kontinens többi részében, az óriási kínai kereslet miatt. Kínában ugyanis gyógyhatást tulajdonítanak a rinocérosztülöknek, az elefántcsontból pedig dísztárgyakat készítenek.
2013-ban 300 elefántot és 59 orrszarvút öltek le Kenyában
Hivatalos adatok szerint Kenyában 2013-ban 300 elefántot és 59 orrszarvút öltek le, de szakértők szerint ezek az adatok jelentősen alulbecsültek.
Afrikában évente 30 ezer elefántot ölnek meg – derül ki az ENSZ adataiból.
A CITES (Egyezmény a vadon élő veszélyeztetett állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről) szerint a 20. század elején még 20 millió elefánt élt Afrikában, 1980-ra a számuk 1,2 millióra esett vissza, és jelenleg mintegy 500 ezer, annak ellenére, hogy 1989-ben betiltották az elefántcsont-kereskedelmet.
Kenya 1989-ben már elégette lefoglalt elefántcsontkészletét.
Forrás: metropol; Kép: metropol;