Az akkor mindössze 11 éves fiú gyilkosát, F. Jánost december 12-én fogták el, miután ellene elfogatóparancsot adtak ki. Az ügy különlegessége, hogy az elkövető fiatalkorú volt a bűncselekmény idején, ami megkérdőjelezte az esetleges jogi következményeket.

Jogszabályi elévülés és annak változásai

Az ügyészség álláspontja szerint a minősített emberölés elévülése fogalmilag kizárt, még akkor is, ha azt fiatalkorú követte el. Az ügy azonban felhívta a figyelmet a jogszabályi hézagra, ami miatt a parlament gyorsan reagált:

  • Törvénymódosítás: Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője törvénymódosítást nyújtott be, hogy a gyilkosság ne évüljön el az elkövető életkora miatt. A javaslatot várhatóan a következő héten fogadja el az Országgyűlés, és 2024-től léphet hatályba, a visszamenőleges jogalkotás alkotmányos tilalma miatt.

Beismerő vallomás

F. János beismerte tettét, ami újabb fordulatot hozott az ügyben. Bár a 24 évvel ezelőtti bűncselekmény súlyossága miatt a közvélemény az igazságszolgáltatás gyors és szigorú lépéseit várja, a jelenlegi jogi keretek kihívást jelentenek az ítélet meghozatalában.

Társadalmi és politikai következmények

A Till Tamás-ügy országszerte felháborodást keltett, és több parlamenti párt is az elévülési szabályok szigorítását követelte. Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, hangsúlyozta, hogy az emberölésnek soha nem szabad elévülnie, függetlenül az elkövető életkorától.

Az ügy rávilágít arra, hogy az igazságszolgáltatás és a társadalmi igazságérzet közötti egyensúlyt időnként nehéz fenntartani, különösen olyan ügyekben, ahol az elévülési idő és az elkövető életkora is központi kérdés.

Hirmagazin.eu