Cikkünkben összefoglaljuk, milyen szolgáltatásokra terjed ki ez a kedvező adózású juttatási lehetőség, és milyen megkötésekre kell figyelemmel lenni – írja az adózona.

A személyi jövedelemadóról szóló törvény 1. számú melléklete 8.28. pontjának b) alpontja rendelkezik arról, hogy a nem pénzben kapott juttatások közül adómentes a kifizető által ugyanazon magánszemélynek ingyenesen vagy kedvezményesen juttatott kulturális szolgáltatás igénybevételére szóló belépőjegy, bérlet, továbbá könyvtári beiratkozási díj.

A juttatás a minimálbérhez kötött. 2024-ben 266 800 forintnyi összeg adható adómentesen. Ezen éves összeghatárnál nem kell figyelni arra, hogy mástól kapott-e ilyen juttatást a magánszemély. Mivel nincs adóterhe, ezért a saját nyilvántartás vezetésén kívül nem kell bevallani az adóhatóság felé sem a juttatás tényét, sem az értékét. Megfelel az előírásoknak az is, ha a dolgozó vásárolja meg a munkáltató nevére szóló számlával a belépőjegyet/bérletet, és a cég kifizeti ennek ellenértékét.

Kérdésként szokott felmerülni, hogy ez a lehetőség kizárólag belföldi programokra használható, vagy akár egy bécsi újévi koncertre is szólhat a jegy. Mivel a törvény nem rendelkezik külön a kulturális szolgáltatás belföldi vagy külföldi helyszínéről, ezért nincs akadálya, hogy külföldi kulturális szolgáltatásra szóló belépőjegyet, bérletet juttasson a kifizető adómentesen.

Mivel a kulturális belépő kifizetői jogviszony esetén adómentes, így nemcsak a munkavállalónak, hanem a közeli hozzátartozóinak is adható kulturális belépő, évente személyenként a minimálbér értékéig. Erre akkor is lehetőség van, ha nem áll fenn egész évben a jogviszony. Így az év vége felé belépők is megkaphatják a teljes adómentes korlátig ezeket a juttatásokat.

Adózás szempontjából nincs jelentősége annak, hogy a belépőjegyet, vagy a bérletet kitől és milyen módon vásárolják. Az internetes vásárlás során felszámolt „kényelmi díj” beletartozik a juttatás értékébe. Ha kedvezményes áron vásárolják a jegyet, bérletet, akkor az az ár a juttatás értéke.

Az szja-törvény szerint kulturális szolgáltatásnak tekinthető:

– muzeális intézmény és művészeti létesítmény (kiállítóhely) kiállítása;

– színház-, tánc-, cirkusz- vagy zeneművészeti előadás;

– közművelődési tevékenységet folytató szervezet által nyújtott kulturális szolgáltatás.

Hirmagazin.eu