Az európai légitársaságok kihívásai

  • Hosszabb útvonalak: Az orosz légtér elkerülése miatt az európai légitársaságok Ázsia felé jelentősen hosszabb útvonalakon közlekednek. Például egy Helsinki–Peking járat távja 3200 kilométerrel nőtt, ami közel 4 órás többletidőt jelent.
  • Megnövekedett költségek: Az üzemanyag-fogyasztás és a személyzeti költségek emelkedése miatt a jegyárak 5–15%-kal növekedtek.
  • Útvonalak megszűnése: Több európai légitársaság, mint a LOT Polish Airlines, a Lufthansa és a British Airways, visszavonta vagy jelentősen csökkentette Ázsiába irányuló járatait.
97b0b67909f347cead71d941f5775c67
Az utasok a Kazanyból Sanghajba tartó közvetlen járatra jelentkeznek be Kazany repülőterén, Oroszországban, 2024. szeptember 28-án (Fotó: Xinhua/AFP Cao Yang)

A kínai légitársaságok előretörése

  • A kínai légitársaságokat nem érinti az orosz légtér lezárása, így közvetlenebb és olcsóbb útvonalakat tudnak kínálni.
  • A Kína és Európa közötti forgalomban a kínai légitársaságok részesedése a járvány előtti 50%-ról 77%-ra nőtt.
  • Az Air China, a China Eastern Airlines és a China Southern Airlines jelentősen bővítette kapacitásait, már elérve a pandémia előtti szintet.
fb249a92b71441a68bed2fe7f1f72161
Repülőgép a Nanjing Lukou repülőtéren Nanjingban, Kínában 2024. október 25-én (Fotó: AFP/Costfoto/NurPhoto)

Geopolitikai és piaci hatások

Az európai légitársaságok képviselői kritizálják a kialakult helyzetet, amely jelentős versenyhátrányt okoz. Bár az Európai Bizottság vizsgálatot ígért, gyors megoldásra nem számítanak. A helyzet javulását elsősorban az ukrajnai háború lezárása és az orosz légtér újbóli megnyitása hozhatná el.

Hosszú távú következmények

A jelenlegi helyzet az európai légitársaságok számára nemcsak az ázsiai piacokon jelent veszteséget, hanem a globális versenyképességük csökkenéséhez is vezethet. Ezzel szemben a kínai légitársaságok pozíciója erősödik, ami tartós piaci átrendeződést eredményezhet.

Hirmagazin.eu