Barnier bukása és a politikai válság mélyülése
December 4-én a francia Nemzetgyűlésben tartott bizalmatlansági szavazás eredményeként megbuktatták Michel Barnier miniszterelnököt. Az Új Népfront (NFP) és a Marine Le Pen vezette Nemzeti Tömörülés (RN) egyaránt bizalmatlansági indítványt nyújtott be a költségvetési törvény elfogadása körüli vita miatt, amelyet végül 331 szavazattal fogadtak el az 537 képviselőből.

Ez a fejlemény egy nem mindennapi politikai válságot idézett elő Franciaországban: a kormány megbuktatása óta az országnak nincs érvényes költségvetése, és a politikai töredezettség miatt Macron elnök számára is egyre nehezebb megtalálni a kiutat.

Barnier bukásának oka
Barnier miniszterelnöksége alig három hónapig tartott, így ő lett az ötödik Francia Köztársaság legrövidebb ideig hivatalban lévő miniszterelnöke. Bukásának oka az volt, hogy a centrista–jobbközép koalíciója nem rendelkezett parlamenti többséggel. A költségvetés megszavazásához vagy a baloldali, vagy a szélsőjobboldali blokk támogatására lett volna szüksége, azonban az NFP és az RN is elutasította az együttműködést.

Miután Barnier a költségvetést nem tudta elfogadtatni, az alkotmány 49.3-as cikkelyével megkerülte a parlamentet. Ez az autoriter lépés azonban ellenállást váltott ki mindkét politikai pólusból, és végül megbuktatták a kormányt.

Le Pen célja: Macron megbuktatása
Marine Le Pen és pártja, az RN nem csupán Barnier bukását akarta elérni. Valódi céljuk Emmanuel Macron elnök pozíciójának meggyengítése, amellyel Le Pen közelebb kerülhet az Élysée-palota kulcsaihoz. A Nemzeti Tömörülés vezetője szerint Macronnak csak egyetlen kiútja maradt: lemondani, és előrehozott elnökválasztást kiírni.

Macron azonban ezt eddig elutasította, arra hivatkozva, hogy a franciák kétszer is bizalmat szavaztak neki, és kitölti a 2027-ig tartó elnöki ciklusát. A közvélemény-kutatások szerint ugyanakkor Barnier bukása után egyre többen támogatnák Macron lemondását, különösen a politikai válság mélyülésének fényében.

Macron előtt álló kihívások
A francia elnöknek most három lehetősége van a válság kezelésére:

  1. Kormányalakítás: Felkérhet egy technokrata ügyvivő miniszterelnököt, aki időlegesen vezeti az országot, amíg nem talál egy hosszabb távon működőképes jelöltet.
  2. Parlamenti választás: Bár egy új választás segíthetne stabilabb parlamenti többséget teremteni, erre valószínűleg csak nyáron kerülhet sor, ami addig bénultságot eredményezhet.
  3. Politikai koalícióképzés: Macronnak vagy a baloldal, vagy a szélsőjobboldal felé kellene nyitnia. Azonban mindkét irány problémás: Macron szerint Le Pen „veszélyes alternatíva”, a baloldali vezető Jean-Luc Mélenchont pedig „még rosszabbnak” tartja.

Le Pen hazárdjátéka: bejön-e neki?
Bár Le Pen elérte Barnier bukását, kérdéses, hogy hosszú távon profitál-e ebből. Az RN jelenleg kihasználhatja a politikai válságot, ígéretekkel és populista retorikával növelheti támogatottságát. Ha azonban Macronnak sikerül egy stabil, bal-jobbközép koalíciót összehoznia, az jelentősen gyengítené Le Pen esélyeit.

A Nemzeti Tömörülés továbbra is politikai karanténban van, és bár a párt növelheti támogatottságát, a kormányzásig elérő „üvegplafont” még nem tudta áttörni. Egy esetleges új kormány bukása esetén azonban ez változhat.

Mi következhet Macron számára?
Macronnak gyorsan kell cselekednie, hogy megakadályozza a politikai helyzet további romlását. Az új miniszterelnök személye kulcsfontosságú lesz, különösen akkor, ha sikerül egy olyan jelöltet találni, aki képes áthidalni a parlamenti töredezettséget. Ha Macron nem talál gyors megoldást, a politikai válság akár az ő elnöki ciklusának végét is jelentheti.

Hirmagazin.eu

ElőzőUkrán menekültek Németországban: egyre kevesebben tervezik a hazatérést
KövetkezőPutyin figyelmeztetése: Nem lesz könnyű visszatérniük a nyugati cégeknek
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza