A technika folyamatosan fejlődik, így a baleseti helyszínelés is. 2019-ben az Egyesült Államok több megyéjében már élesben használták a drónokat a baleseti helyszínelésnél. Bármilyen meglepő, Magyarországon szintén akkor kezdték az első kísérleteket, hogy drónokat alkalmazzanak a közlekedésrendészeti feladatokra, így például baleseti helyszíneléseknél.

A drónhasználat egyre terjed, a szabálytalan autósok kiszűrésére a rendőrség országszerte használ drónokat. Legfőbb előnye, hogy a kamera nagy területet lát be, a szabálytalankodókról jó minőségű felvétel készül, amit a leállítást követően rögtön be tudnak mutatni az elkövető járművezetőnek. De az sem elhanyagolható, hogy a drónos rendőri ellenőrzéseket az útvonaltervezőkben nem tudják az autósok előre jelezni, legfeljebb azt a pontot, ahol a rendőrök leállítják a szabálytalankodókat – írja a kreszvaltozas.hu.

A baleseti helyszínelés során is áldásos

Hazánkban a különböző módszerek kipróbálása, elemzése után jutott el oda a magyar rendőrség, hogy a drón hatékonyan tudja segíteni a helyszínelési munkát. A drónnal készített felvételekből előállított két-, és háromdimenziós modelleken a balesetelemzéshez szükséges információkat rövid idő alatt ki lehet nyerni. Így a drónos helyszínelés gyorsítja a helyszíni tevékenységet – ezáltal a forgalom számára hamarabb vissza lehet adni a korlátozás alatt lévő útszakaszt. A drónnal készített felvételek alapján számítógéppel, célprogrammal 3D-s modell készíthető, amely alapján nagyon pontos méréseket lehet végezni.

Mint olvasható, egy baleseti helyszínelés során kétféle felvételt készíthetnek. Lehet a kép kétdimenziós, lényegében egy felülnézeti kép. Ennek a hátránya, hogy mint egy fotónál, a kép széle kis mértékben torzít. De egyszerűbb balesetek helyszínén, ahol egyértelmű a felelősség megállapítása, a 2D-s felvétel is elég. Összetettebb helyszíneken, valamint, ha további vizsgálat szükséges, egy 3D-s modellt állítanak elő. Ebben az esetben több repülést hajtanak végre, mindezt minimális időigénnyel: egy gyakorlott kezelő 5-10 perc alatt elvégzi a feladatot. A szakértő a 3D-s felvételből a feltérképezett területen bármely két pont közötti távolságot ki tud számítani. Nem kell kerekes távolságmérővel féknyomot lemérni, mivel ez a 3D-s modellből számítógépen is elvégezhető.

Rengeteg információ kinyerhető egy légifelvételből.

A szakértő ezek alapján el tudja végezni a szimulációt. A rongálódásból, a deformációból ki tudja számolni a járművek pontos irányát és sebességét.

Magyarországon jelenleg a Budapesti Rendőr-főkapitányságon (BRFK), a Zala Vármegyei Rendőr-főkapitányságon, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányságon és a Szabolcs-Szatmár Vármegyei Rendőr-főkapitányságon dolgoznak kijelölt csoportok, akik drónos helyszínelést végezhetnek. A négy kijelölt vármegye elsősorban szabálysértési ügyekben használja a drónokat. Bevetik személyi sérüléses balesetnél is, amennyiben az okozón kívül más nem sérült meg súlyosan a baleset során. Ha más is megsérült a balesetben, mivel az ilyen jellegű eset bűncselekménynek számít, még nem drónnal helyszínelnek: de már megvannak a tervek a továbblépésre.

Mi a helyzet a bíróságokkal?

Októberben tartottak egy magasszintű megbeszélést a Legfőbb Ügyészség, a Kúria és az Országos Bírósági Hivatal érintett vezetőivel, ahol a rendőrség bemutatta a drón technológiát alkalmazó módszereket. Minden fél részéről pozitív volt a visszajelzés. Alkalmasnak és érdemesnek tartják arra is a módszert, hogy a baleseti helyszínelés mellett a bűnügyeknél is alkalmazza a rendőrség a drónokat. Volt már olyan szabálysértési ügyhöz kapcsolódó bírósági eljárás, ahol igénybe vették a drón-felvételeket. Kifogás egy ügyben sem merült fel a drónnal készült felvételek okán.

A drónok kezeléséhez drónpilóta képzésen, szaktanfolyamon kell részt venniük a rendőröknek, ahol a légügyi képzés mellett típusképzést is kapnak. A képzés végén vizsgát tesznek. A baleseti helyszíneléshez használt drónok kisebbek, mint amit a közlekedési szabálytalanságok kiszűrésénél használnak. Jelenleg a DJi Mini sorozat drónjait használják helyszínelésnél. A drónos helyszínelést a balesetihelyszínelők végzik.

Azonban a drón sem „csodafegyver”. Vannak olyan körülmények, amikor nem alkalmazhatóak. Például havazás, szakadó eső, viharos szél, esetleg lakott területen belüli speciális tereptárgyak közelében nem lehet felküldeni drónt. Felsővezetékek is gátolhatja a repülést, vagy esetleg olyan területen kell helyszínelni, ahol nem engedélyezett a drónok reptetése. Ez esetekben hagyományos módon helyszínelnek.

A jelenlegi tapasztalat szerint a drónos helyszínelés pontosabb lehet, mint a hagyományos, és kisebb az emberi hiba lehetősége – olvasható egyebek mellett.

A cikktörzs forrásai: Police.hu, Infostar.hu, Kreszváltozás.hu

Hirmagazin.eu