Bontják az egyik Hős utcai tömböt, hét évvel az erről szóló döntés után – írja a forráslap.
A másik épülettömb egyelőre érintetlen, abban még laknak.
A kőbányai Hős utca két szegregált tömbjének egyikére vonatkozó bontási szerződést múlt hét hétfőn írták alá. A hirdetmény nélküli tárgyalásos eljáráson kiválasztott nagykőrösi VA-HÍD Kft. nettó 294,3 millió forintért vállalta a 6500 négyzetméteres (pinceszint, 4 épületszint és padlástér) B tömb bontását, illetve a keletkező hulladék elszállítását – írja a Népszava. A lap szerint ezzel együtt 3 milliárd forint felett jár a szegregátum felszámolásának költsége, de az A épület még érintetlen.
A Hős utcai lakótömbök az egykori ferencvárosi Dzsumbuj kistestvéreként épültek meg a két világháború között. A két darab H-alakú, gangos, négyemeletes házban a súlyos lakhatási válság enyhítésére alakítottak ki kis méretű szükséglakásokat. Nem volt bennük fürdő, a közös WC és kiöntő az előtérben helyezkedett el. Az újonnan épült szükséglakásokba a város körüli nyomornegyedek lakóit költöztették be. Ám ezzel a nyomor nem szűnt meg, csak másik helyszínre került át – idézték fel.
Az épületegyüttes a rendszerváltás után a máshonnan kiszorult fővárosi szegények és a jobb élet reményében Budapestre költöző vidékiek krízistelepévé alakult.
A kőbányai önkormányzat régóta készült a házak kiürítésére, de soha nem volt rá pénze, de húzott köré egy kerítést. 2017 decemberében azonban az – elsősorban a lakhatási és drogproblémák miatt – egyre dagadó médiafigyelem hatására a kormány úgy döntött, hogy ad 2,1 milliárdot a helyzet gyors rendezésére.
A két épületben lévő 317 lakásból akkor 169 volt önkormányzati tulajdonban, 8 állami, 140 pedig magánkézben volt. Az önkormányzat Belügyminisztériumnak készített későbbi beszámolója szerint a volt tulajdonosok zöme a kártalanítást választotta, míg két lakást kisajátítással szereztek meg – írta a Népszava. Az önkormányzat úgy becsüli, hogy átlagosan 6,3 millió forintot fizettek lakásonként. A X. kerületi önkormányzat összesen 49 ingatlant vett a kiköltöztetetteknek Budapest-szerte, ám az épületeket nem sikerült kiüríteniük, hiába költöttek összesen 1,91 milliárdot a projektre. Két éve nyáron még éltek 50 lakásban.
A Terrorelhárítási Központ közvetlen szomszédságában álló két épület évek óta törvényen kívüli vakfoltként van jelen. A kormány tavaly tavasszal határozatban utasította a gazdaságfejlesztési minisztert, hogy az MNV útján gondoskodjon a Hős utcai krízistömbben lévő ingatlanok tulajdonjogának megszerzéséről, hogy végre megépülhessen a TEK új műveleti komplexuma.
A kőbányai önkormányzat tavaly nyáron az indoklás szerint szintén a TEK műveleti központja megépülésének elősegítése érdekében részben eladta, részben átadta az államnak a Hős utcai szegregátum 317 ingatlanából a korábban az önkormányzat tulajdonába került 254 lakást.
A bontani kezdett B épületből mindenkit kiköltöztettek, ám néhány bizonytalan jogcímű bentlakót mindenféle koncepció és körültekintés nélkül tettek ki, így volt, aki gyakorlatilag hajléktalanná vált. De vannak olyanok is, akik rendezett lakhatáshoz jutottak, már amíg fenn tudják tartani – mondta a lapnak Molnár Zsuzsanna, a telepen élőket segítő Kontúr Egyesület elnöke.