A vadvilág kedvelői és a kutatók is előszeretettel alkalmazzák a hőkamerákat, hiszen nagyon nagy segítséget jelent a megfigyeléseknél. Rossz látási viszonyok esetén és éjszaka is kimondottan előnyös, ha ez az eszköz is velünk lesz. Az ökoszisztéma különlegességei úgy figyelhetők meg a legjobban, ha közben nem zavarjuk meg például az állatokat.

Hogyan működik a hőkamera?

A hőkamera a hőérzékelés segítségével készít képet és ezt mutatja majd meg nekünk. A melegvérű állatokról minden további nélkül képes olyan képet készíteni, ami pontosan jelzi az állat helyét, illetve a mozgását. A mai kamerák már annyira érzékenyek, hogy képesek 1 kilométer távolságból is tűpontos képet továbbítani részünkre.

Milyen specifikációkat nézzünk meg vásárláskor?

Igen összetettek ezek a kamerák, ami egy kicsit talán megnehezíti a vásárlást is. Az alapvető funkciók természetesen minden modellnél elérhetők, de gyártónként mégis eltérhetnek, így ez a használatot is nagyban befolyásolhatja.

Binokuláris vagy monokuláris hőkamerát válasszunk?

A binokuláris modell két lencsét használ, míg a monokuláris csak egyet. A binokuláris előnye, hogy mind a kettő szemünket használhatjuk a megfigyeléskor. A monokuláris csak egy szemmel nézhető, így ez sokaknak akár zavaró is lehet.

Az érzékelési tartomány fogja meghatározni, hogy milyen messzire fogunk ellátni. A hőkamera és a távcső ár is mindig nagyban függ ettől a specifikációtól, hiszen ez a lelke a szerkezetnek. A DRI, azaz a Detection Recognition Identification tartományok jelzik, hogy ideális körülmények között mennyire jelenik meg élesen bizonyos távolságokban a kiszemelt vad. A felismerési tartomány 6, vagy akár ennél több pixelt is jelenthet. Itt is egyértelmű, hogy minél magasabb a szám, annál jobb a hőkamera minősége. Az azonosításra szolgáló tartomány a különféle jellemzők beazonosítására szolgál, ilyen a hosszúság, a magasság vagy a vad fajtája. Ez már 12, vagy annál több pixelt is kíván.

A körülmények is közre játszanak

Az időjárás is közrejátszik abban, hogy mennyire tudjuk majd jól megfigyelni a vadakat. Hidegebb éjszakákon jobban be tudjuk majd azonosítani az állatokat, mint egy meleg nyári napon, hiszen ekkor van a csúcson kameránk működése. Az állatok mozgása szintén befolyásolhatja a megfigyelhetőséget.

Láthatjuk, hogy a hőkamerát nagyon sok mindenre és mindenhol használhatjuk, ha megfigyelésről van szó, de figyeljünk oda vásárláskor, hogy a megfelelő terméket hozzuk el a szaküzletből.

ElőzőEgy nagyon érdekes és izgalmas beszélgetés mindenről, a PestiSrácoktól, csak ajánlani tudom – videó
KövetkezőMilyen távcsövet válasszunk túrázáshoz?
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza