A vadvilág kedvelői és a kutatók is előszeretettel alkalmazzák a hőkamerákat, hiszen nagyon nagy segítséget jelent a megfigyeléseknél. Rossz látási viszonyok esetén és éjszaka is kimondottan előnyös, ha ez az eszköz is velünk lesz. Az ökoszisztéma különlegességei úgy figyelhetők meg a legjobban, ha közben nem zavarjuk meg például az állatokat.
Hogyan működik a hőkamera?
A hőkamera a hőérzékelés segítségével készít képet és ezt mutatja majd meg nekünk. A melegvérű állatokról minden további nélkül képes olyan képet készíteni, ami pontosan jelzi az állat helyét, illetve a mozgását. A mai kamerák már annyira érzékenyek, hogy képesek 1 kilométer távolságból is tűpontos képet továbbítani részünkre.
Milyen specifikációkat nézzünk meg vásárláskor?
Igen összetettek ezek a kamerák, ami egy kicsit talán megnehezíti a vásárlást is. Az alapvető funkciók természetesen minden modellnél elérhetők, de gyártónként mégis eltérhetnek, így ez a használatot is nagyban befolyásolhatja.
Binokuláris vagy monokuláris hőkamerát válasszunk?
A binokuláris modell két lencsét használ, míg a monokuláris csak egyet. A binokuláris előnye, hogy mind a kettő szemünket használhatjuk a megfigyeléskor. A monokuláris csak egy szemmel nézhető, így ez sokaknak akár zavaró is lehet.
Az érzékelési tartomány fogja meghatározni, hogy milyen messzire fogunk ellátni. A hőkamera és a távcső ár is mindig nagyban függ ettől a specifikációtól, hiszen ez a lelke a szerkezetnek. A DRI, azaz a Detection Recognition Identification tartományok jelzik, hogy ideális körülmények között mennyire jelenik meg élesen bizonyos távolságokban a kiszemelt vad. A felismerési tartomány 6, vagy akár ennél több pixelt is jelenthet. Itt is egyértelmű, hogy minél magasabb a szám, annál jobb a hőkamera minősége. Az azonosításra szolgáló tartomány a különféle jellemzők beazonosítására szolgál, ilyen a hosszúság, a magasság vagy a vad fajtája. Ez már 12, vagy annál több pixelt is kíván.
A körülmények is közre játszanak
Az időjárás is közrejátszik abban, hogy mennyire tudjuk majd jól megfigyelni a vadakat. Hidegebb éjszakákon jobban be tudjuk majd azonosítani az állatokat, mint egy meleg nyári napon, hiszen ekkor van a csúcson kameránk működése. Az állatok mozgása szintén befolyásolhatja a megfigyelhetőséget.
Láthatjuk, hogy a hőkamerát nagyon sok mindenre és mindenhol használhatjuk, ha megfigyelésről van szó, de figyeljünk oda vásárláskor, hogy a megfelelő terméket hozzuk el a szaküzletből.