Közeledik a nyár és mindenki az éves jól megérdemelt pihenésére készülődik. Sokan a tengerekre mennek hajózni és ekkor hódolnak szenvedélyüknek, a megfigyelésnek. A távcsövek ebben hatalmas segítséget tudnak nyújtani. Mégis milyen távcsövet válasszunk az utazáshoz, hogy biztosan élményekkel gazdagon térjünk haza?
Mire jó a távcső?
Egy jó minőségű eszköz beszerzése elengedhetetlen, ha hosszabb hajóútra készülődünk és a távcső ár is befolyásolhatja döntésünket. Sokan órákig tudják bámulni a halakat és a fókákat, vagy egészen egyszerűen megpróbálják kiszúrni azt az útvonalat, amelyen haladni szeretnének. Ezek az eszközök arra is tökéletesen alkalmasak, ha egy kicsit nehezebben megközelíthető kikötőbe igyekszünk és pontosan tudni szeretnénk, hogy miként tudjuk azt a legegyszerűbben megközelíteni. Megnézhetjük a közelben lévő hajók mozgását, így sokkal biztonságosabb lesz a partra érés is. A távcső ára sok esetben igen magas, de sokszorosan visszahozza majd az árát, amire csak használat közben fogunk rádöbbenni.
Milyen távcsövet válasszunk?
Hajón tartózkodva nagyon fontos, hogy széles látómezővel rendelkező termék mellett tegyük le a voksunkat, ami viszonylag kis nagyítással rendelkezik és ezért nem lesz túl érzékeny, ha jobban mozog menet közben a hajó. Emellett figyeljünk oda a vízállóságra is, hiszen a tengeren ezzel a problémával is szembesülhetünk. A tengeren nagyon nyirkos tud lenni az idő és sokszor a köddel is meg kell küzdenünk. Tartsuk ezt is szem előtt, ha vásárolni indulunk. Valószínűleg kompromisszumot kell majd kötnünk, hiszen egy profi távcső sem tud minden körülményhez alkalmazkodni. Ahogy partot érünk elképzelhető, hogy egy teljesen más távcsőre lesz majd szükségünk.
Az objektív átmérője is fontos, hiszen ez fogja befolyásolni azt, hogy a termék mennyi fényt képes összegyűjteni. Hajnalban és szürkületkor egy alap modell biztosan nem lesz a segítségünkre. Erre az időszakra már minimum 42 mm-es, vagy esetleg annál nagyobb átmérővel rendelkező objektívet kell választani. A lencse mérete befolyásolni fogja a távcső súlyát is, hiszen egy 30 mm-es lencse könnyűnek számít, de az ennél nagyobbak már súlyosabbá teszik az eszközt.
Nagyon sok mindenre kell odafigyelni, ezért ha van a környezetünkben olyan barát vagy ismerős, aki jobban ismeri a távcsövek típusait, akkor bátran kérjünk tőle tanácsot.