A közösségi médiában kering egy kép, amelyen papok és bíborosok egy sátánszerű alak köré gyűltek egy fekete misén – írta cikkét a témáról az Euronews
Egy hamis kép kering a közösségi médiában, amelyen vallásos ruhába öltözött férfiak láthatóak, akik látszólag Baphomet szobrát imádják – egy pogány, félig ember, félig kecske alakot, amelyet gyakran a sátánizmushoz kapcsolnak.
A képet néha olyan feliratokkal osztják meg, amelyek azt állítják, hogy vatikáni alakok imádják az ördögöt, máskor pedig YouTube-videók miniatűrjeként osztják meg, amelyek állítólag a Szentszék titkait tárják fel.
Az állítások, sőt maga a kép is drámainak és szokatlannak tűnhet, és ez így is van: közelebbről megvizsgálva látszik, hogy egyértelműen mesterséges intelligencia generálta. Első pillantásra ugyan bonyolultnak tűnhet, de számos olyan általános nyomot tartalmaz, amely arra utal, hogy digitálisan hozták létre. A mesterséges intelligenciával készített képek általában nehezen generálják a kezeket, ami alább látható is: a szobornak hiányoznak az ujjai, vagy úgy tűnik, mintha levágták volna azokat.
Egy másik támpontot az emberek arcai adnak: a mesterséges intelligencia ismét nem túl jó az arcvonások generálásában, ami megmagyarázza, hogy az alábbi képen látható figuráknak miért nincsenek arcvonásaik. Vagy ha vannak is, azok torzak.
Az oltár két oldalán álló papoknak furcsa formájú arcuk van, a hátul ülő tömegnek pedig elmosódottak az arcvonásai és csak a szemgödrük látszik.
Az egyes alakok ruhája is furcsán néz ki – a középső bíboros palástja például mintha beleolvadna az oltárba, míg másoknak hiányzik a karjuk, vagy lehetetlen pózban állnak.
A fordított képkeresés azt mutatja, hogy a képet több éve használják és gyakorta azért, hogy állítólagos titkokat fedjenek fel a Vatikánról.
Bizarr állítások gyakran érik a Vatikánt
A katolikus egyházat célzó álhírek nem újkeletűek, és gyakran összeesküvés-elméletek középpontjában állnak.
Valójában a katolikusellenes hangulat és a hamis állítások, miszerint a Vatikán titokban egy sátáni szervezet, több száz évre nyúlnak vissza.
Az utóbbi időben maga a pápa is többször áldozatává vált az MI-nek: ki tudná elfelejteni például azt a hamis képet, amelyen Ferenc pápa hosszú fehér pufferdzsekit visel?
Az év elején egy módosított és félrecímkézett videó célpontja is volt, amelyben azt állították, hogy titkos tervei vannak a világ irányítására, és a keresztényeket szidta, amiért nézik a Hobbitot és a Trónok harca sorozatot.